Bank Pekao: Na inflację w sierpniu będą oddziaływać dwa czynniki

14.08.2023

Według naszych obecnych prognoz inflacja w sierpniu będzie bliska 10% Spodziewamy się, że RPP rozpocznie we wrześniu cykl obniżek stóp procentowych – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne dane o inflacji CPI w lipcu. Według szybkiego szacunku, który GUS podał na koniec lipca, inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 10,8%. W czerwcu tempo wzrostu cen sięgało 11,5%.

Spadek inflacji kontynuowany w następnym miesiącu

„Sądzimy, że ostateczny odczyt inflacji będzie taki jak ten z szybkiego szacunku, czyli wyniesie 10,8%. Do tej pory różnice między szybkim szacunkiem, a odczytem końcowym nie wynosiły więcej niż 0,1 pkt.%" - powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Jego zdaniem, spadek inflacji będzie kontynuowany także w następnym miesiącu.

„Obecnie nasza prognoza inflacji w sierpniu jest bardzo bliska 10%. Można szacować, że jest 1/3 szans na to, że odczyt będzie poniżej tego poziomu. Wiemy, że spadek poniżej 10% jest symboliczny w kontekście zarysowanych przez prezesa NBP warunków do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych (połączenie spadku inflacji do poziomów jednocyfrowych oraz dysponowanie przez RPP prognozami dalszych jej spadków w momencie podejmowania decyzji). Naszym zdaniem nawet jeśli inflacja nie zejdzie poniżej 10% w sierpniu, Rada Polityki Pieniężnej i tak we wrześniu rozpocznie cykl obniżek stóp" - stwierdził Kamil Łuczkowski.

Dwa czynniki

Jego zdaniem, na inflację w sierpniu będą oddziaływać przede wszystkim dwa czynniki - żywność i paliwa.

„Z jednej strony na inflację w sierpniu wpływają spadające ceny żywności, a z drugiej podbijają ją ceny paliw. Widzimy, co się dzieje na globalnych rynkach ropy, jej ceny rosły przez cały lipiec i teraz sięgają ponad 80 dolarów za baryłkę. Przełoży się to na wzrost cen paliw na stacjach o ok. 3% miesiąc do miesiąca. I od faktycznej realizacji tych dwóch czynników będzie zależeć czy inflacja spadnie poniżej 10%" - ocenił ekonomista Banku Pekao.

(14.08.2023 za portalspozywczy.pl/PAP)