Food Design - 30. edycja Konkursu Dobry Wzór z nową kategorią

Trwa nabór do Konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Już tylko do końca sierpnia można zgłaszać produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Projektantów produktów spożywczych i urządzeń kuchennych z pewnością zainteresuje informacja, że w tegorocznej edycji pojawiła się nowa kategoria, jaką jest Food Design. Jej ambasadorem został Grzegorz Łapanowski.

Konkursu Dobry Wzór nie trzeba przedstawiać, to historia sama w sobie. Przez 30 lat jego trwania nagrodzono setki doskonale zaprojektowanych produktów, doceniono pomysłowość i ekspertyzę wielu projektantów. Wystarczy wspomnieć takie nazwy jak Pesa, Kler czy Bolesławiec, by wiedzieć, że mamy do czynienia z designem na najwyższym światowym poziomie. W 30., jubileuszowej edycji, debiutuje nowa kategoria, czyli Food Desing, a jej ambasadorem, współtwórcą i jurorem jest Grzegorz Łapanowski, wybitny kucharz, dziennikarz kulinarny, autor książek i programów telewizyjnych.

– Tworząc założenia kategorii Food Desing razem z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, wiemy, że możemy pomóc twórcom produktów spożywczych i urządzeń kuchennych w budowaniu przewagi konkurencyjnej nie tylko na polskim, ale też na europejskim czy nawet światowym rynku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że produkty, które widzimy na sklepowych półkach, to efekt lat wytężonej pracy koncepcyjnej i projektowej wielu osób. Od pomysłu, przez prototypowanie, stworzenie produktu, jego opakowania, po opracowanie sposobu dystrybucji i komunikacji – to wszystko wpływa na ostateczny kształt produktu i nasze doświadczenie z nim związane. Chcemy docenić polską myśl projektową i zmotywować przedsiębiorców do wykorzystania całego procesu produkcyjnego w przemyślany sposób. Pomoże im to w zbudowaniu silnej marki i wiernego grona odbiorców. Godło Dobry Wzór ma ugruntowaną renomę, która potwierdza jakość i mistrzostwo projektu – zachęca do udziału Łapanowski.

Jakiego zatem produktu poszukiwać będzie jury? Organizatorzy zapewniają, że będą podchodzili do tematu holistyczne – zależy im na znalezieniu produktu przemyślanego, który odpowiada na potrzeby rynku, ale też proponuje coś nowego. Interesować ich będzie całość, czyli produkt, jego opakowanie i pomysł na zaistnienie na rynku. Ważne będą takie aspekty jak funkcjonalność, użyteczność, wygoda, a także wpływ na środowisko.

Ideą Konkursu jest promowanie dobrego i innowacyjnego wzornictwa kształtującego polski rynek zarówno wśród ekspertów w branży, jak i użytkowników oraz potencjalnych klientów. Nagrodą główną jest możliwość posługiwania się szeroko rozpoznawalnym znakiem Dobry Wzór, który przez lata zdobył ugruntowaną pozycję na wielu rynkach.

Finałowe projekty będą prezentowane na corocznej wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zgodnie z wieloletnią tradycją powstanie także katalog Laureatów Dobry Wzór 2023, który jest dodatkowym źródłem promocji dla nagrodzonych produktów i usług.

Z okazji 30-lecia Dobrego Wzoru wystawie pokonkursowej będzie towarzyszyć wystawa retrospektywna.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są do 31 sierpnia 2023 roku przez formularz konkursowy dostępny na stronie: https://dobrywzor.com.pl/ .

Przyznanie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali wręczenia nagród w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie.

(Informacja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego)