8. Ogólnopolskie Święto Sera już we wrześniu w Kortowie

Już tylko miesiąc dzieli nas od 8. Edycji Ogólnopolskiego Święta Sera. Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. W imieniu organizatorów zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o wydarzeniu za pośrednictwem Państwa mediów.

Festiwal, odbędzie się w Kortowie – wizytówce Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – miasteczka, uznanego za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie, w dniach 16-17 września 2023 roku.

Wydarzenie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i okolic, a 7. edycję festiwalu odwiedziło ok. 10 000 osób. Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa jest jedną z największych imprez propagujących konsumpcję serów i twarogów w skali Polski, i nie tylko, a „święto sera” kojarzone jest z jakością, różnorodnością, przyjemnością i zdrowiem.

Organizatorami inicjatywy są: Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy w Warszawie, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urząd Miasta w Olsztynie.

Projekt realizujemy z polskimi producentami wyrobów mleczarskich, a jego celem jest ukazanie konsumentom najwyższej jakości i wartości odżywczej serów, twarogów produkowanych przez krajowy przemysł mleczarski. Naszymi działaniami pragniemy również wpływać na kształtowanie od najmłodszych lat poprawnych nawyków żywieniowych, wpisujących w dietę produkty mleczarskie. Festiwal daje również przestrzeń dla wspierania od strony naukowej działalności marketingowej w branży mleczarskiej, ważne jest bowiem obalanie mitów o mleku i jego przetworach oraz ukazywanie walorów odżywczych i zdrowotnych oraz najwyższej jakości tych wyrobów produkowanych przez krajowy przemysł, który inwestując w najnowsze rozwiązania techniczno-technologiczne podąża za światowymi trendami konsumenckimi.

Projekt objęty jest patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina oraz Prezydenta Miasta Olsztyna dr. Piotra Grzymowicza, a także JM Rektora dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM.

W trakcie trwania festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs z udziałem konsumentów, którzy głosują na SEROWEGO KRÓLA oraz TWAROGOWEGO KRÓLA. W drugim konkursie wystawcy ubiegają się o wyróżnienie statuetką Rektora UWM w Olsztynie – HIT TWAROGOWY oraz HIT SEROWY.

Zostaną również przydzielone trzy puchary: Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy.

(Informacja Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)