Sklepy zaczynają wprowadzać dodatkowe opłaty dla klientów. Wywieszają komunikaty

01.09.2023

Cienkie foliowe torebki przeznaczone do pakowania owoców czy pieczywa są dostępne w marketach spożywczych za darmo. Jednak coraz więcej tego typu placówek zaczyna pobierać opłaty za woreczki, jeśli klienci używają ich do innych celów niż pakowanie towarów wystawionych luzem - pisze Wirtualna Polska.

Opłaty za "zrywki". Coraz więcej sklepów zaczyna je pobierać

Cienkie torebki foliowe zwane potocznie zrywkami klienci sklepów spożywczych mogą znaleźć przy stoiskach z warzywami i owocami lub w pobliżu półek z pieczywem. Dotąd ten produkt był całkowicie darmowy, ale coraz więcej marketów zaczyna wprowadzać opłaty, jeśli tego typu torebki są używane do innych celów niż pakowanie asortymentu dostępnego luzem – czytamy w Wirtualnej Polsce.

Jedna z placówek handlowych pod Warszawą zdecydowała się na taki krok i zamieściła na terenie sklepu komunikat tej treści:

Szanowni Klienci. Zgodnie z paragrafem 1 artykułu 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie Ustawy Recyklingowej informujemy, że bardzo lekkie torby z tworzywa sztucznego, tzw. "zrywki", oferowane są wyłącznie ze względów higienicznych do pakowania żywności luzem, czyli warzyw, owoców, pieczywa i produktów cukierniczych, jako podstawowe opakowanie. W przeciwnym wypadku za skorzystanie z torebek "zrywek" będziemy pobierać opłatę recyklingową w wysokości 25 groszy/sztuka.

Co to jest opłata recyklingowa i kiedy trzeba jej wymagać?

Kwota tej samej wysokości za „zrywkę” jest również pobierana w sklepach sieci Auchan.

Jednak zgodnie z zaleceniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta właściciele sklepów, którzy oferują kupującym reklamówki zobowiązani są pobierać tzw. opłatę recyklingową. Ta zasada nie dotyczy jednak cienkich zrywek przeznaczonych do pakowania żywności sprzedawanej luzem – przypomina Wirtualna Polska.

(01.09.2023 za portalspozywczy.pl)