Fonterra wyjaśnia przyczyny ostatnich spadków cen mleka

04.09.2023

Miles Hurrell, dyrektor generalny Fonterry, wystosował list do dostawców mleka, w którym wyjaśnia przyczyny niedawnych obniżek cen surowca.

W połowie sierpnia Fonterra po raz drugi w ciągu dwóch tygodni obniżyła prognozę cen mleka po spadku światowych cen mleka. Na początku września Miles Hurrell, dyrektor generalnych Fonterry, wystosował list do dostawców mleka, w którym wyjaśnia przyczyny niedawnych obniżek cen surowca.

Tempo i skala ostatnich obniżek są niepokojące

Hurrell zauważył, że dwie niedawne korekty prognozy ceny mleka sprawiły, że perspektywy na ten rok są „jeszcze trudniejsze”. Dyrektor generalny Fonterry przyznał także, że „tempo i skala tych ostatnich zmian cen są niepokojące”, jak donosi portal ruralnewsgroup.co.nz.

Jakie są przyczyny spadku cen mleka?

W ocenie Hurrella jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek cen jest zmniejszenie popytu z Chin na importowane pełne mleko w proszku.

„Aktualnie wiele słyszymy o rynku chińskim, ponieważ zmniejszenie popytu z Chin na importowane pełne mleko w proszku jest jednym z kluczowych czynników wpływających na spadek cen. Chciałbym nieco przybliżyć kontekst dynamiki rynku, którą obserwujemy, oraz naszych oczekiwań w perspektywie średnio- i długoterminowej” – zaznaczył Hurrell cytowany przez nowozelandzki portal.

Jak tłumaczył, silny wzrost krajowej podaży mleka w Chinach był napędzany wysokimi cenami mleka surowego w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak przedłużający się lockdown związany z pandemią Covid-19 w Chinach zmniejszył popyt konsumentów na świeże przetwory mleczne, który nie powrócił jeszcze do wcześniej prognozowanego poziomu.

„Chińscy przetwórcy nie mieli innego wyjścia, jak tylko suszyć rozpyłowo nadwyżki mleka, co doprowadziło do dużych zapasów pełnego mleka w proszku na rynku” – zaznaczył dyrektor generalny Fonterry.

Popyt na nabiał w Chinach stale rośnie, choć nieco wolniej

Hurrell stwierdził jednak, że istnieją doniesienia o przywróceniu równowagi w zakresie krajowej produkcji mleka w Chinach. W jego ocenie zmiany podaży spowodują, że popyt na importowane produkty mleczarskie może wrosnąć w 2024 r.

„Ogólnie rzecz biorąc, popyt na nabiał w Chinach stale rośnie, choć ostatnio w wolniejszym tempie. Wychodząc poza pełne mleko w proszku, radzimy sobie w Chinach dobrze, a popyt na nasze produkty pozostaje duży” – wskazał Hurrell. „Chiny są nadal największym na świecie rynkiem importu produktów mlecznych i wierzymy, że import pozostanie ważną częścią asortymentu produktów w dającej się przewidzieć przyszłości” – dodał.

Prognozowana wielkość skupu mleka na sezon 2023/24 została skorygowana

Hurrell podzielił się także prognozami dotyczącymi skupu mleka w sezonie 2023/24. Stwierdził, że Fonterra spodziewa się spadku w zakresie ilości odbieranego mleka w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a prognozowany skup mleka na sezon 2023/24 został skorygowany z 1480 mln kilogramów suchej masy mleka do 1465 mln kg s.m.

„Deszczowa pogoda ma wpływ na pokrycie i jakość pastwisk i chociaż możemy zaobserwować pewną poprawę tych warunków w miarę zbliżania się wiosny, spodziewamy się, że presja inflacyjna i perspektywy cen mleka będą nadal wpływać na poziom produkcji mleka” – poinformował Hurrell cytowany przez stuff.co.nz.

(04.09.2023 za farmer.pl)