Przed polskim mleczarstwem stoi cała masa wyzwań

08.09.2023

Polski, ale też i europejski sektor mleczarski stoi przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim tak bardzo wypierany przez wielu Europejski Zielony Ład i cała masa powiązanych dokumentów, które nadają kierunek zmian całego sektora rolnego – mówi Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Vice-president COGECA.

Wiele mleczarni nie słyszało nawet o zrównoważonej produkcji

Mówimy o tym już od ponad dwóch lat i proszę mi wierzyć, że wiele zakładów i spółdzielni, szczególnie tych małych, nawet o tym nie słyszała, lub słyszeć nie chce mając nadzieję, że jakoś to będzie. Nie będzie. Albo dostosujemy polski sektor mleczarski do zmian, albo całkowicie utracimy konkurencyjność na tle innych europejskich przetwórców.

Chcę tylko przypomnieć, że Polska Izba Mleka zaprosiła do współpracy wszystkie organizacje sektora mleczarskiego, by wspólnie opracować katalog działań związanych ze zrównoważonym mleczarstwem. Tylko ZPPM i Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka odpowiedziały na nasze zaproszenie, do wspólnej pracy. Powołaliśmy zespół ekspertów, zaprosiliśmy do współpracy organizację Zrównoważone Rolnictwo i od wielu miesięcy intensywnie pracujemy nad tym, by pomóc w tym procesie polskim zakładom i spółdzielniom. Jesteśmy otwarci na współpracę, bo mamy misję, którą chcemy wykonać dla sektora, bez względu na to, kto do jakiej organizacji należy - mówi Agnieszka Maliszewska

System kaucyjny bez kartonów po mleku

Kolejne wielkie wyzwanie, na jakie zwraca uwagę Maliszewska, to zmiany w kwestii polityki opakowań, systemu kaucyjnego itd.

Mimo naszych usilnych starań pomysł, by polskie prawo było bardziej restrykcyjne niż unijne dyrektywy, został przegłosowany w Sejmie. Dodatkowo nie wprowadzono do systemu kaucyjnego kartonów po mleku, a to one dziś stanowią bardzo duży wolumen produktu mlecznego na rynku. Bez tego będzie nam ciężko, jako branży, osiągnąć poziomy odzysku, czeka nas też budowa własnego branżowego systemu zbiórek - mówi dyrektor Polskiej Izby Mleka

Zmienia się całe światowe mleczarstwo

Vice-president COGECA podkreśla, że zmienia się światowe mleczarstwo. Dziś nie wystarczy strategia na kilka lat z myślą o krajowym rynku. Musimy zacząć pracować nad wieloletnią strategią dla sektora mleczarskiego z wizją na 20 lat, gdzie element sztucznej inteligencji, zmian klimatu, pandemii, wojen i innych będzie wpisana w ryzyka.

To wymaga pracy całej branży. To wymaga chęci myślenia długofalowego, nie dla siebie, a na kolejne pokolenia. To wielkie wyzwanie, z jakim musimy się zmierzyć

- podkreśla Agnieszka Maliszewska.

Wyzwania jakie stoją przed polskim, europejskim i światowym mleczarstwem będą szczegółowo omawiane podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku w dniach 20-21 września 2023 r.

(08.09.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)