Sklepy ostrzegają przed ukrytymi podwyżkami cen. Oznaczają niektóre produkty

11.09.2023

Carrefour postanowiła zwrócić uwagę konsumentów na praktykę stosowaną przez producentów zwaną shrinkflacją. Na produktach, które zmniejszyły swoją zawartość, ale kosztują tyle samo lub więcej, pojawią się specjalne etykiety.

Czym jest shrinkflacja?

Termin "shrinkflation" (lub downsizing) odnosi się do zjawiska, gdzie producenci oferują mniej produktu w tych samych opakowaniach, utrzymując jednocześnie jego cenę.

Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki, zapowiedział wprowadzenie zmian w prawie, które zobowiązałyby producentów do stosownego informowania konsumentów.

Carrefour zapowiada walkę ze shrinkflacją

Jeszcze przed oficjalnymi zmianami w prawie, Alexandre Bompard, dyrektor generalny Carrefour, zapowiedział w programie emitowanym przez France 5, że sieć rozpocznie oznaczanie produktów specjalnymi etykietami, które mają informować klientów o zmniejszonej ilości produktu w opakowaniu przy jednoczesnym wzroście jego ceny - podał serwis ifrancja.fr.

Dyrektor generalny Carrefour twierdzi, że inflacja cen żywności we Francji prawdopodobnie "znacznie" spadnie w styczniu

Tymczasem jak donosi Reuters, inflacja cen żywności we Francji prawdopodobnie znacznie spadnie od stycznia w związku z rządowym planem przyspieszenia corocznych negocjacji cenowych między sprzedawcami detalicznymi, a przedsiębiorstwami z branży dóbr konsumpcyjnych, pierwotnie planowanymi na przyszły rok - powiedział Alexandre Bompard.

Dodał, że spodziewa się spadku inflacji cen żywności znacznie poniżej 10% do poziomu bliższego 5%. Opublikowane w czwartek sierpniowe dane pokazały, że inflacja żywności - choć spada piąty miesiąc z rzędu ze szczytu na początku tego roku - nadal utrzymuje się na poziomie 11,1%, czyli prawie dwukrotnie powyżej ogólnej stopy inflacji.

„Marki nie są po stronie konsumentów"

Bompard ostrzegł niedawno, że wysokie ceny zmuszają konsumentów do znacznych cięć w zakupach podstawowych towarów. Wskazał palcem na markowych producentów.

Oskarżenia szefa Carrefoura są stanowcze: "Francuzi zrozumieli, że producenci i marki krajowe nie są po ich stronie" - stwierdził, odnosząc się do raportów, które jego zdaniem wykazały, że w kontekście inflacji korporacje międzynarodowe nie tylko chroniły swoje marże, ale w rzeczywistości je zwiększyły.

(11.09.2023 za portalspozywczy.pl)