Uruchomiono zapowiadany przez rząd interwencyjny skup mleka

14.09.2023

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpoczęła interwencyjny skup mleka - poinformował w TVP Info minister rolnictwa Robert Telus. O takich planach mówił w Kosowie Lackim również premier Mateusz Morawiecki.

- Teraz tylko przyglądam się rynkowi, żeby to mleko poszło w górę. Bardzo bym tego chciał, bo na to czekają ci, którzy hodują krowy na mleko - mówił szef resortu rolnictwa, potwierdzając rozpoczęcie interwencyjnego skupu.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zamierza prowadzić interwencyjny skup masła i mleka w proszku, co ma ustabilizować ceny na rynku mleka.

Interwencja rynkowa konieczna dla stabilizacji sektora

O taką interwencję zabiegały już od pewnego czasu organizacje branżowe. Zabieg ten ma na celu zdjęcie nadwyżki produktów z rynku, a w efekcie stabilizację cen.

Przypominamy, że ceny mleka surowego w skupie spadają od początku 2023 r., a więc już od ośmiu miesięcy. W wielu przypadkach stawki w skupach spadły już o połowę.

To kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy rząd uruchamia skup interwencyjny produktów rolnych. W lipcu państwowe spółki rozpoczęły skup malin.

(14.09.2023 za farmer.pl)