Odbyło się merytoryczne spotkanie nt. zrównoważonej produkcji mleka

14.09.2023

W Warszawie odbyła się sesja dialogowa zorganizowana przez Związek Polskich Przetwórców Mleka w ramach zadania finansowanego przez Fundusz Promocji Mleka pod nazwą „Produkcja i przetwórstwo mleka w kontekście wyzwań klimatycznych, środowiskowych i zdrowotnych”.

Przekrój specjalistów przy jednym stole

Naszym celem podczas sesji było zgromadzenie przy jednym stole specjalistów i ekspertów z zakładów przetwórczych, banków, uczelni, organizacji pozarządowych i rozpoczęcie dyskusji o polskim mleczarstwie. Staraliśmy się określić w jakim kierunku ma się rozwijać branża mleczarska w Polsce do 2030 roku poprzez rozpoznanie sytuacji w czterech wymiarach: społeczno-ekonomicznym, klimatyczno-środowiskowym, zdrowotnym oraz obejmującym praktyki transformacyjne i komunikacyjne. Przyznam, że sama dyskusja oraz zgromadzone podczas niej wiedza, pomysły i postulaty zrobiły na mnie kolosalne wrażenie - mówi Marcin Hydzik, Prezes ZPPM

Dyskusja była bardzo merytoryczna, rzeczowa, ale równocześnie bardzo żywa i pełna emocji. Wśród gości znalazła się również influencerka ekologiczna i okazało się, że można ze sobą rozmawiać bez zacietrzewienia, pozostając jednocześnie przy swoich poglądach. Zatem hasło „Warto rozmawiać” podczas naszej sesji bardzo się sprawdziło.

Powstanie raport dla mleczarzy

Z sesji zostanie sporządzony przez dr Karolinę Babuchowską raport i podsumowanie, które będzie zawierało to, co najważniejsze, czyli rekomendacje i postulaty dotyczące adresowania wyzwań klimatycznych, zdrowotnych i rynkowych.

To na pewno nie będzie kolejny raport, który trafi na półkę, ale będzie dokumentem żywym, z którym będziemy chcieli zapoznać wszystkich naszych interesariuszy. Planujemy również zorganizowanie konferencji podsumowującej nasze prace, aby jak najszerzej móc przedstawić nasze argumenty - podkreśla prezes Hydzik.

(14.09.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)