Nie widać sygnałów poprawy na rynku mleka

15.09.2023

Sytuacja producentów mleka jest bardzo trudna. Po wysokich cenach, które utrzymywały się w 2022 roku, od stycznia bieżącego roku cena z miesiąca na miesiąc spada – mówi Dorota Grabarczyk, analityczka rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Mleko tańsze o ponad 30%

Z najnowszych danych GUS wynika, że w lipcu średnia cena za mleko surowe wynosiła 188,67 zł/hl i była o 2,5% niższa niż w czerwcu oraz o 19,3% niższa niż w lipcu 2022 roku.

Od grudnia zeszłego roku cena spadła już o 31,5%. Do utrzymującego się trendu spadkowego ceny dochodzą jeszcze wysokie koszty produkcji, a w szczególności energii elektrycznej, paliwa, pasz.

W wielu gospodarstwach już na dzień dzisiejszy brakuje pasz objętościowych co jeszcze bardziej pogłębia już trudną sytuację. Pochodzą do nas głosy od hodowców, że rozważają rezygnację z produkcji. Zastanawiali się nad podjęciem tej decyzji już na przełomie 2021 - 2022 roku, ale ceny z 2022 powstrzymały ich przed rezygnacją. Dzisiaj dylemat wraca - mówi Dorota Grabarczyk.

Skup mleka rośnie, ale mleczarnie maja problemy finansowe

Równocześnie skup mleka cały czas rośnie. W lipcu był o 1,4% wyższy niż przed rokiem i o 1,2% wyższy niż w czerwcu 2023 roku. W ciągu siedmiu miesięcy skup był o 1,5% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Producenci mleka nie chcąc popaść w jeszcze większe problemy finansowe zwiększają produkcję (oczywiście ci którzy mogą).

Trudno przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądać w II półroczu, jednak wiele przesłanek wskazuje na to, że nie ulegnie ona dużej poprawie - obawia się Dorota Grabarczyk.

Z wysokimi cenami energii, z problemami finansowymi borykają się również zakłady przetwórcze. Wiele z nich wskazuje, że ma problemy z płynnością finansową. A jak wiadomo zakład który sam boryka się z problemami finansowymi nie będzie mógł sobie pozwolić na podniesienie cen płaconym producentom mleka. Do tego dochodzi jeszcze nacisk ze strony sieci handlowych na mleczarnie na obniżenie cen produktów, tłumacząc to tym, że jest niska cena surowca.

Czy powstanie zespół do rozmów z sieciami handlowymi?

W dniu 29 sierpnia Prezydent Leszek Hądzlik i Pan Mirosław Borowski z KRIR spotkali się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania omówili trudną sytuacje branży, wrócił również pomysł powołania specjalnego zespołu do spraw rozmów z sieciami handlowymi. W zespole mieliby zasiadać zarówno przedstawiciele producentów mleka, przetwórców jak i sieci handlowych.

Minister z aprobatą przyjął tę propozycję, czekamy teraz na informacje, kiedy zespół zostanie powołany - mówi ekspertka.

Cała nadzieja w eksporcie mleka

Polska jest dużym producentem mleka w UE i na świecie. Niestety z powodu wysokiej inflacji spożycie mleka i produktów mlecznych spada, głównym czynnikiem decyzyjnym dla konsumentów jest cena. Według wstępnych szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej konsumpcja mleka i jego przetworów będzie o 1,7% niższa niż w ubiegłym roku. Polska ponad 20% swojej produkcji musi wyeksportować.

Głównymi odbiorcami są oczywiście kraje członkowie Unii Europejskiej, ale ważnym odbiorcą polskich i unijnych produktów były również Chiny.

Niestety popyt ze strony Chin od wielu miesięcy jest zdecydowanie niższy niż w latach ubiegłych. Niższy eksport niestety również może przyczynić się do pogorszenia sytuacji całej branży mleczarskiej - ocenia analityczka rynku mleka

(15.09.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)