Zrównoważone mleczarstwo na pierwszym planie. Ruszyło 20. FSM

20.09.2023

Dziś rozpoczęło się 20. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Podczas najbliższych dwóch dni międzynarodowe grono ekspertów dyskutować będzie o szansach i zagrożeniach dla sektora mleczarskiego, wiele uwagi poświęcając mleczarstwu znieważonemu.

W Białymstoku rozpoczęło się 20. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

  1. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Agnieszka Maliszewska, organizatorka Forum, dyrektor Polskiej Izby Mleka i pierwsza wiceprzewodnicząca Cogeca, podziękowała zebranym za dwie dekady spotkań i owocnej współpracy

– Te dwadzieścia lat wiążą się nie tylko z wieloma wspaniałymi wspomnieniami, ale i wieloma bardzo cennymi rozmowami na temat sektora mleczarskiego. Gdy zaczynaliśmy Forum, zastanawialiśmy się jak polski sektor mleczarski wyglądać będzie po wejściu do Unii Europejskiej. Dziś nie mamy wątpliwości, że była to bardzo dobra decyzja – mówi Maliszewska. – Podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej chcemy dyskutować z biznesem, który jest najistotniejszym elementem przyszłości naszego sektora. Chcemy budować mosty i pokazywać jak istotne są głosy europejskich i światowych mleczarzy dla przyszłości świata – dodaje.

FSM - o tym, co najważniejsze dla mleczarstwa

Podczas najbliższych dwóch dni międzynarodowe grono ekspertów z branży mleczarskiej, składające się z dwudziestu czterech prelegentów, skupi się na kwestiach obecnie najistotniejszych dla sektora, w tym aktualnej sytuacji w mleczarstwie, wyzwaniach i perspektywach oraz wpływie wojny w Ukrainie na europejski sektor mleczarski. Podczas tegorocznego forum wiele uwagi poświęcone zostanie mleczarstwu zrównoważonemu.

Możliwe kierunki zmian mleczarstwa

Drugi dzień forum upłynie na dyskusjach o możliwych kierunkach zmian mleczarstwa oraz przedstawieniu podejść różnych państw do kwestii zrównoważenia produkcji mleka. Tego dnia odbędzie się również konferencja prasowa z udziałem Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. Rolnictwa. Udział w konferencji weźmie także Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przybliży uczestnikom aktualną sytuację na polskim rynku mleczarskim.

(20.09.2023 za farmer.pl)