17 urodziny Stowarzyszenia "Polska Ekologia". Życzymy kolejnych sukcesów w dalszej pracy

Nie każde jubileuszowe świętowanie odbywa się w centrum uwagi, w blasku reflektorów. Część z nich, niczym najcenniejsze perły, ukrywa się w skorupie skromności. Takie są obchody 17-lecia działalności Stowarzyszenia „Polska Ekologia". Organizacja ta, powstała 12 października 2006 roku, przez owe lata wyciszyła swe bębny, skupiając się na twórczej aktywności. Wspaniała ta droga – pełna pasji, zaangażowania i niesamowitej energii!

Rozkwit działalności i sukcesy na arenie krajowej

Jesień tego roku obfituje w dynamiczne wydarzenia. Dzięki Stowarzyszeniu w Polsce odbywa się mnóstwo warsztatów kulinarnych, pokazów gotowania, prezentacji ekoproduktów. Współpraca Stowarzyszenia z drużynami Ochotniczej Straży Pożarnej daje efekty w postaci lokalnych festynów kulinarnych, konkursów i zabaw edukacyjnych. Głębokie korzenie aktywności Stowarzyszenia tkwią w promowaniu sektora żywności ekologicznej, branży, która prężnie rośnie, dając nadzieję na zdrowszą przyszłość Polaków.

Nie można nie wspomnieć o szerokim spektrum tematycznym. Pokazy, degustacje, wizyty w młynach, czy w pasiekach, to tylko przykłady będące wycinkiem całego obszaru działalności. Niedawne wyróżnienie Mazurskiej Akademii Wypieków Tradycyjnych w Eko Złotnej w postaci przyznania tytułu Najlepszego Gospodarstwa Ekologicznego Warmii i Mazur to dowód na to, że ekologiczne podejście do żywności jest cenioną wartością. Ileż to wiedzy można czerpać z takich miejsc jak zagroda edukacyjna „Pszczelandia" prowadzona przez pasiekę „Pucer” na Mazurach, czy z krośnieńskiego festynu, gdzie miód stał się głównym bohaterem.

Misja na skalę międzynarodową

Nieograniczony horyzont działalności Stowarzyszenia przekracza granice naszego kraju. Jego misją jest promocja polskiej, a coraz częściej także europejskiej ekożywności na całym świecie. Ta aktywna prezentacja, zgodna z zasadą "przez żołądek do serca", zdobywa serca ludzi na czterech kontynentach. Projekty takie jak „High Quality Bioeurope" w Las Vegas, czy udział w „National Restaurant Association Show" w Chicago, to tylko niektóre z nich. A wszystko to, aby pokazać wartość i wyjątkowość produktów ekologicznych.

Edukacja i współpraca z nauką

Edukacja konsumencka to kolejny filar działalności. To dzięki niemu możemy "Odkryć prozdrowotny wpływ ekożywności". Wizyty w miejscach takich jak młyny czy pasieki, uczą nas, skąd pochodzi nasze jedzenie. Taka edukacja jest bezcenna. Ale „Polska Ekologia" idzie krok dalej, wchodząc w ścisłą współpracę z uczelniami. Dzięki temu powstają nie tylko cenne opracowania naukowe, ale także praktyczne przedsięwzięcia gospodarcze. Współpraca z uczelniami jak Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie prowadzi do innowacji w branży żywnościowej.

Promocja lokalnych produktów i inicjatywy

Z myślą o konsumentach, Stowarzyszenie otworzyło sklep internetowy „Podkarpackie Smaki". Jego asortyment to kwintesencja oferty ekologicznych produktów z różnych regionów Polski. To również platforma wspierająca rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Bogaty wybór artykułów, począwszy od piekarni, cukierni, przez pasieki, masarnie, po winnice czy uzdrowiska, to dowód na różnorodność polskiej żywności ekologicznej.

Podsumowanie

17 lat działalności to imponujący czas, ale dla Stowarzyszenia „Polska Ekologia" to dopiero początek. W ciągu tych lat ludzie w nim skupieni podali nam nie tylko żywność ekologiczną, ale przede wszystkim wiedzę o tym, jak dbać o nasze zdrowie przez odpowiednie odżywianie. Dziękujemy Im za te lata i życzymy kolejnych sukcesów w dalszej pracy na rzecz zdrowego społeczeństwa!

Mgr inż. Maciej Bartoń pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia „Polska Ekologia”

(Informacja Stowarzyszenia „Polska Ekologia”)