Fonterra podnosi prognozę cen mleka. Chiny zwiększają import mleka

12.10.2023

Nowozelandzki gigant mleczarski Fonterra podwyższył swoje prognozy cen mleka na rok 2023/24. Kluczowe znaczenie miała tu ostatnia aukcja na giełdzie Global Dairy Trade, która zakończyła się podwyżkami.

Fonterra podnosi prognozę cen mleka

9 października Fonterra podniosła prognozę cen mleka na sezon 2023/24 (trwający od czerwca) do 6,50-8,00 NZD za kg suchej masy (przy dzisiejszym kursie: 16,64 zł- 20,48 zł). Oznacza to wzrost o 0,5 NZD (1,28 zł) w porównaniu do poprzedniej prognozy z września.

Chiny znów kupują więcej mleka. Czy silniejszy popyt utrzyma się dłużej?

Dyrektor generalny Fonterry Miles Hurrell powiedział, że lepsza prognoza cenowa odzwierciedla dynamikę podaży i popytu. W Nowej Zelandii dostawy mleka mają być nieco niższe niż w poprzednim sezonie. Natomiast pod koniec września wzrósł popyt na giełdzie Global Dairy Trade. Także Chiny wykazały się większą aktywnością zakupową. Ale, jak zastrzega Hurnell, rynki charakteryzują się dużą zmiennością i dlatego trudno ocenić, czy obecne ożywienie gospodarcze okaże się trwałe.

- Po stronie popytu zaobserwowaliśmy wzrosty w globalnym handlu produktami mlecznymi. Choć napawa to optymizmem, nie jest jeszcze pewne, czy utrzyma się silniejszy popyt ze strony Chin. W pozostałych kluczowych regionach klienci pozostają stosunkowo ostrożni w kwestii zakupów mleka – mówi Hurrell.

W UE ceny mleka spadają, ale dostawy rosną

Natomiast w Unii Europejskiej ceny mleka surowego ciągle spadają, choć od lata w wolniejszym tempie. Jak podaje Komisja Europejska w najnowszym raporcie średnia cena mleka surowego w sierpniu była o 25% niższa od ceny notowanej w grudniu 2022 roku. Największy spadek ok. 43% zanotowano w Irlandii, podczas gdy spadek cen we Francji, Włoszech i Hiszpanii wyniósł około 10%

Jednak pomimo spadku cen mleka surowego w UE, od stycznia do lipca dostawy były o 0,7% wyższe w porównaniu do tego samego okresu w 2022 roku.

(12.10.2023 za tygodnik-rolniczy.pl)