Światowy rynek mleka zwalnia. Co dalej z cenami skupu?

17.10.2023

Podczas XX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku Jakub Olipra, Starszy Ekonomista, Credit Agricole Bank Polska, wygłosił prelekcję pt. Co dalej z cenami skupu mleka?

Produkcja mleka na świecie zwalnia

Ekonomista rozpoczął wykład od stwierdzenia, że produkcja mleka na świecie wyraźnie spowolniła, choć jej perspektywy pozostają dobre. Poparł to danymi z państw, które są największymi i najważniejszymi producentami mleka na świecie.

Dostawy mleka wśród największych światowych eksporterów

W jego ocenie przyczyną tego stanu jest fakt, iż światowy popyt na produkty mleczne nadal jest słaby.

Popyt na produkty mleczne na świecie

Znaczenie ma tu fakt, iż Chiny silnie ograniczyły import produktów mlecznych. Wśród głównych produktów mleczarskich kupowanych przez Chiny, wzrósł jedynie import serwatki, OMP oraz w niewielkim stopniu laktozy. Dramatycznie, bo aż o blisko połowę spadł import PMP - z 468 tys. ton do 228 tys. ton.

Import produktów mlecznych w Chinach

Równocześnie ekonomista zwrócił uwagę, że Chiny od 2018 roku zwiększyły o 32% własną produkcję mleka.

Spadkowego trend cenowy na rynku mleka

Sytuacja na globalnym rynku mleczarskim sprawia, że ceny na giełdzie GDT pozostają w trendzie spadkowym.

- Światowy rynek mleka w spadkowej fazie cyklu. Z tego powodu obserwujemy dalszy, choć nieco wolniejszy, spadek cen produktów mlecznych - mówił Jakub Olipra.

Ceny żywności FAO - produkty mleczne

Dodał również, że ceny skupu mleka nie nadążają za spadającymi cenami produktów mlecznych, co przekłada się na znaczące pogorszenie wyników finansowych branży mleczarskiej. Wskazuje, że branżą mleczarka ma najgorsze wyniki finansowe od 2008 r.

Rentowność w branży mleczarskiej

Prognozy cen na rynku mleka

Zdaniem Jakuba Olipry, światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r., zatem nie można spodziewać się szybkiej poprawy sytuacji.

Prognoza cen mleka

Szok na rynku energii już za nami, choć jej ceny pozostaną wysokie. Presja płacowa w Polsce pozostanie silna, chociaż Credit Agricole przewiduje spadek płac w 2024 roku oraz niewielkie zmiany na rynku pracy, gdzie bezrobocie pozostanie na w miarę stabilnym poziomie.

Płace i bezrobocie - prognozy

Ekspert przewiduje, że łagodna polityka pieniężna będzie sprzyjać osłabieniu złotego, co jest korzystne dla eksporterów.

(17.10.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)