Ukraińskie mleczarstwo dostosowane do norm unijnych. Oto cel rządu

21.10.2023

Wprowadzenie norm europejskich do ustawodawstwa ukraińskiego w zakresie przemysłu mleczarskiego jest dobrą perspektywą na poszerzenie skutecznej praktyki eksportu do UE, a także sposobem na poprawę jakości produktów - podkreślił to Pierwszy Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Taras Wysocki podczas otwarcia webinaru pt. Zmiany legislacyjne w sektorze mleczarskim.

Dotacje dla ukraińskich producentów mleka

Według niego zadaniem państwa jest dostosowanie ustawodawstwa do europejskiego obszaru regulacyjnego, a także udzielanie wsparcia producentom rolnym. W szczególności finansowo - producenci mleka mogą otrzymać dotację w wysokości do 8 mln hrywien na przerób surowców. Ponadto prowadzone są szkolenia informacyjno-doradcze.

"Ukraina ma doświadczenie w skutecznym eksporcie produktów mlecznych do UE. Po dostosowaniu ukraińskiego ustawodawstwa do norm UE rynek ten będzie się rozwijał. Ogromne korzyści odniesie także ukraiński nabywca, który będzie korzystał z produktów bezpiecznych i wysokiej jakości" - powiedział Taras Wysocki.

Ograniczono spadek produkcji mleka na Ukrainie

Pierwszy wiceminister podkreślił także, że w 2023 r. znacząco ograniczono spadek produkcji mleka.

"W 2022 roku produkcja mleka spadła o prawie milion ton. Według prognozy na 2023 rok redukcja będzie na poziomie 300-400 tys. ton. Produkcja przemysłowa ma wzrosnąć o 100-150 tys. ton. To pozytywne sygnały, że pomimo dużych trudności sektor mleczarski pewnie się rozwija" - podkreślił Taras Wysocki.

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy prowadzi cykl seminariów internetowych na temat zmian w przepisach dotyczących żywności, paszy, zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także kształtowania zasad organizacji kontroli państwa nad przestrzeganiem ustawodawstwa w stanie wojennym.

(21.10.2023 za portalspozywczy.pl)