OSM Kosów Lacki podnosi ceny skupu mleka. Zmiana koniunktury w mleczarstwie?

25.10.2023

Od października cena mleka skupowanego od rolników wzrosła o 5 gr. Również na listopad – jeśli nie nastąpi zmiana sytuacji – przewiduję lekką podwyżkę ceny mleka – mówi Andrzej Minarczuk, Prezes Zarządu OSM Kosów Lacki.

Lepsza koniunktury na rynku mleczarskim

Prezes OSM Kosów Lacki podkreśla, iż wzrost ceny płaconej rolnikom za dostarczony surowiec to konsekwencja lepszej koniunktury na rynku, ustabilizowania kosztów i szeregu działań – również tych wcześniejszych zmierzających od automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych.

Zapytany czy można liczyć na poprawę sytuacji w mleczarstwie w najbliższym czasie, powiedział, iż nawet nie dopuszcza takiej myśli, że nie będzie poprawy sytuacji.

– Trwający prawie rok kryzys już dostatecznie dużo producentów mleka zniechęcił do inwestowania w rozwoju gospodarstw. Według mnie musi nastąpić większe ożywienie, niż to które trwa obecnie i odnosi się praktycznie do mleka i śmietany przerzutowej. Jeśli tak by zostało to znowu wygrane będą podmioty, które z mleczarstwem mają niewiele wspólnego, a zarabiają zwyczajnie na handlu mlekiem – mówi Andrzej Minarczuk.

Słabe nastroje rolników. Liczą na wyższą cenę mleka

W opinii prezesa Minarczuka, nastroje rolników są złe. Uważa on, że będą się one dopiero manifestowały po zakończeniu prac polowych. Teraz rolnicy je kończą, niejednokrotnie nie patrząc na koszty i spodziewane zyski.

Rolnicy liczą też na poprawę sytuacji i wyższą cenę mleka. Bowiem w wielu gospodarstwach na dzisiaj koszty przekraczają zyski. To może trwać doraźnie, ale długofalowo nie wróży nic dobrego. Stąd też i u mnie widać trochę zaklinania rzeczywistości i polityki życzeniowej – mówi prezes mleczarni z Kosowa Lackiego.

Podkreśla, że bez tak potrzebnego dzisiaj powiewu optymizmu nie da się prowadzić firmy.

(25.10.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)