Pierwszy kwartał 2024 roku to okres pełen niewiadomych na rynku mleka

25.10.2023

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku mleczarskim zapowiada się jako okres pełen wyzwań i niewiadomych. Oczekiwane prognozy cenowe napotykają przeszkody w postaci opóźnień ze strony producentów, którzy wstrzymują się z przedstawieniem swoich ofert do listopada – ocenia Foodcom S.A

Zdaniem analityków firmy, sprzedawcy także zachowują ostrożność, ze względu na niejasną sytuację w zakresie podaży mleka oraz prognoz cenowych. Ponadto, rosnące napięcia w konflikcie izraelsko-palestyńskim stwarzają dodatkowe ryzyko dla sektora mleczarskiego, wprowadzając element niepewności zarówno na arenie politycznej, jak i biznesowej.

Koncentrat Białka Serwatkowego 80 (WPC 80) oraz Izolat Białka Serwatkowego (WPI 90)

W obliczu obecnych trendów rynkowych, zarówno WPC 80, jak i WPI 90 pozostają w centrum uwagi. Ich popularność i atrakcyjność dla nabywców utrzymuje się na wysokim poziomie, odzwierciedlając silne i stabilne zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkty mleczne. Wzrost popytu jest nieprzerwany, co sugeruje, że produkty te pozostaną kluczowymi pozycjami w branży mleczarskiej.

Masło będzie droższe

Dynamiczny wzrost cen masła jest widoczny na całym rynku. Dostępność śmietanki różni się w zależności od regionu. Na zachodzie obserwuje się niedobory, podczas gdy w innych regionach sytuacja się poprawia. Optymalne warunki do produkcji masła są obecnie w regionie centralnym, z kolei na zachodzie produkcja jest nieregularna z powodu obecnych cen ograniczających zakup miejscowej śmietanki.

Będzie mniej Odtłuszczonego Mleka w Proszku

W Europie obserwuje się spadek produkcji mleka, z prognozami wskazującymi na to, że wolumeny będą zbliżone lub nawet niższe niż w 2022 roku. Zmniejszająca się dostępność mleka oraz wysokie koszty produkcji wpływają negatywnie na produkcję sera. Tymczasem produkty takie jak SMP kontynuują swój wzrostowy trend.

Rok 2024 rozpoczyna się w atmosferze niepewności w kontekście rynku mleczarskiego. Kluczowe będzie monitorowanie sytuacji w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza w kontekście potencjalnych skutków politycznych oraz zachowania producentów i nabywców – oceniają eksperci Foodcom S.A.

(25.10.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)