W jakim kierunku podążą ceny artykułów mleczarskich?

26.10.2023

Jakich zmian można się spodziewać na rynku mleka? W ocenie Tadeusza Mroczkowskiego, prezesa Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, podaż artykułów mleczarskich na rynkach globalnych w perspektywie średnioterminowej nie jest zbyt zadowalająca, co będzie pozytywnie wpływało na ich ceny.

Bardzo nieprzewidywalna sytuacja na rynku mleka

Sytuacja na rynku mleka zależna jest od wielu czynników, przez co charakteryzuje się dużą zmiennością, jednak w ostatnich latach jest ona szczególnie nieprzewidywalna, jak podkreślił Tadeusz Mroczkowski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

– Zmienność cen na rynku mleka towarzyszyła nam od zawsze, ale nigdy nie była tak nieprzewidywalna i dynamiczna jak w ostatnich dwóch - trzech latach. To, co działo się w mleczarstwie w pierwszej połowie bieżącego roku, zdecydowanie można nazwać kryzysem. Spadek cen produktów mleczarskich nie miał odzwierciedlenia w cenach na półkach, co spowodowało obniżenie popytu i konsumpcji mleka oraz jego przetworów – wskazał Mroczkowski.

Niska podaż będzie stymulowała wzrost i korekty cenowe

Jednak, jak zaznaczył nasz rozmówca, podaż artykułów mleczarskich na rynkach globalnych w perspektywie średnioterminowej nie jest zbyt zadowalająca, co będzie pozytywnie wpływało na ich ceny.

– Sytuacja ta będzie stymulowała wzrost i korekty cenowe na rynkach międzynarodowych. Już teraz czujemy pozytywne zmiany, które, miejmy nadzieję, w szybkim czasie przełożą się na polski rynek. To bardzo istotne z uwagi na rolników-dostawców surowca, od których wszystko się zaczyna. Musimy pamiętać, że zamknięcie produkcji mlecznej to nieodwracalny proces - raz zakończonej z reguły nikt nie odbudowuje – mówił Mroczkowski.

(26.10.2023 za farmer.pl)