Zmienia się rynek dodatków spożywczych. Jakie zmiany obserwujemy?

27.10.2023

Rynek dodatków spożywczych w ostatnim czasie przeszedł znaczące zmiany. Obawy wśród przedsiębiorców budzą w szczególności dostawy kreatyny, z cenami gwałtownie wzrastającymi nawet do trzykrotności w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami.

Kreatyna to symbol niedostatku na rynku dodatków

Kreatyna, kluczowy składnik wielu suplementów sportowych, stała się symbolem niedostatku na rynku dodatków. Jej ceny rosną w nieprzewidywalnym tempie, co stawia producentów i dystrybutorów w trudnej sytuacji. Mimo pojawiających się informacji o możliwych dostawach w grudniu, większość dostawców boryka się z problemem niedostępności produktu, co może wpłynąć na rynek suplementów w nadchodzących miesiącach.

Guma Ksantanowa może zdrożeć w najbliższym czasie

Sytuacja dotycząca gumy ksantanowej, powszechnie stosowanej jako stabilizator w przemyśle spożywczym, przez ostatni czas pozostaje niejasna. Dostępne dane wskazują jednak na jej ograniczoną dostępność, co może prowadzić do zakłóceń w dostawach oraz wzrostu cen surowca w najbliższej przyszłości.

Cena metioniny utrzymuje się na stałym poziomie

Rynek metioniny wciąż oscyluje w obszarze niepewności. Mimo trudności w dostawach, jej cena utrzymuje się na stałym poziomie. Może to wynikać z zapasów magazynowych lub alternatywnych źródeł dostaw. Jednak przedsiębiorstwa powinny monitorować sytuację i być gotowe na ewentualne zmiany.

Rynek kwasu cytrynowego pozostaje stabilny

W przeciwieństwie do innych dodatków, rynek kwasu cytrynowego pozostaje stabilny. Wykorzystywany w wielu branżach, od spożywczej po kosmetyczną, kwas cytrynowy nie wykazuje znaczących fluktuacji cenowych ani problemów z dostawami. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się w nadchodzących miesiącach. Jednak jak zawsze, zaleca się ostrożność i regularne monitorowanie sytuacji.

(27.10.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)