Prezydent Andrzej Duda w SDM Wieluń. "Macie znakomitą spółdzielnię"

28.10.2023

Andrzej Duda, Prezydent RP, będzie doił krowę. Taką deklarację złożył podczas spotkania z rolnikami zajmującymi się produkcją mleka w województwie łódzkim. To jeden z efektów spotkania głowy państwa z gospodarzami, jakie odbyło się w poniedziałek 9 października w Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu.

Prezydent Andrzej Duda: „Jeśli trzeba, wydoję krowę"

Prezydent Duda był pod wyraźnym wrażeniem rolników, którym dziękował za ich ciężką pracę. W trakcie spotkania z nimi zapytał także czy może poznać bliżej proces produkcji, jaki odbywa się w ich gospodarstwach. Wtedy też złożył gospodarską deklarację: „Jeśli trzeba, wydoję krowę". Rolnicy przyjęli to z zadowoleniem i oklaskami, natomiast w ich imieniu Marek Kapica, prezes zarządu SDM w Wieluniu zaprosił na kolejną wizytę i przyjął wyzwanie zapowiadając: – Panie Prezydencie krowa będzie czekała.

Prezydenta Duda przyznał wtedy, że nie jest tak znakomitym dojarzem, bo jak zdradził, jego córka potrafi to robić lepiej. Co też zostało przyjęte z uśmiechem i oklaskami przez zebranych gospodarzy.

– Znajdziemy i wybierzemy taką łagodniejszą, spokojniejszą dla prezydenta – zapowiedział Czesław Warszawski, jeden z rolników uczestniczących w spotkaniu i producentów mleka w regionie. – Przecież głowa państwa nie może być kopnięta przez krowę.

Jednak w czasie zaledwie kilkuminutowego spotkania z rolnikami prezydent Andrzej Duda przede wszystkim dziękował im – producentom mleka – za znakomite wyroby i obsypał ich superlatywami: – To znakomita spółdzielnia.

Wyśmienite produkty SDM Wieluń te efekt pracy rolników

I rzeczywiście trafił do niej nie bez powodu, bo SDM w Wieluniu zdobyła wicemistrzowski tytuł w Krajowym Konkursie AgroLiga 2021. To możliwe, gdyż od kilku lat intensywnie rozwija się i modernizuje. Jej produkty znakomicie sprzedają się w regionie i kraju.

– To efekt pracy naszych rolników, naszych dostawców. Staramy się, aby spółdzielnia, której są członkami i gdzie dostarczają swoje mleko, była coraz lepsza. W ostatnich kilku latach zainwestowaliśmy około 18 mln złotych w unowocześnienie parku maszynowego, hali produkcyjnej, samochodów dostarczających mleko. Jesteśmy coraz nowocześniejsi. Dlatego myślę, że wybór pana prezydenta, aby odwiedzić naszą spółdzielnię był najlepszy z możliwych – zaznacza Marek Kapica, prezes zarządu.

– Mamy około pięciuset dostawców. To znakomici rolnicy gospodarujący na różnym areale, którzy mają stada różnej wielkości, ale wśród nich są także niewielkie, małe gospodarstwa, gdzie hodowanych jest po kilka sztuk bydła mlecznego – wyjaśnia Józef Grzegorek, przewodniczący rady nadzorczej.

Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, które jest szczególnie ważne w obliczach toczących się wojen

Stąd też nie dziwią pochwały ze strony Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, który o pracy gospodarzy i samej spółdzielni wypowiada się jedynie w superlatywach:

  • Jesteśmy dumni z tego, że nasi rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To szczególnie ważne w takich trudnych momentach dziejowych, w jakich jesteśmy dzisiaj, kiedy za naszą granicą toczy się wojna w Ukrainie i mamy wojnę na Bliskim Wschodzie. Mamy własną produkcję i własne produkty, które są dostarczane do naszych sklepów i tych produktów nie brakuje, bo to efekt pracy naszych rolników i spółdzielców. To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa Polaków. To znakomite wyroby, które są bardzo charakterystyczną reklamówką naszego rynku rolnego i generalnie, polskich produktów spożywczych. Dziękuję spółdzielcom, pracownikom i prezesowi Spółdzielni Dostawców Mleka za pracę. My jesteśmy dużym graczem na europejskim rynku mleka i wyrobów nabiałowych. To, co tutaj na miejscu się produkuje, jest naszą wizytówką na świecie. Nasza żywność dzisiaj podbija wiele światowych rynków, uczestniczy w tym także wieluńska spółdzielnia.

80 lat tradycji Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu

Rzeczywiście SDM w Wieluniu to zakład mleczarski z ponad 80-letnią tradycją. Obecnie jest on jednym z większych producentów wyrobów nabiałowych w regionie łódzkim. Mleczarnia posiada własną bazę surowcową. Mleko do przerobu pozyskiwane jest od wielu dostawców z okolicznych powiatów.

W swojej działalności koncentruje się na wytwarzaniu najwyższej jakości produktów nabiałowych i może się pochwalić ich bogatym asortymentem. Zaś sztandarowym produktem jest twarożek kanapkowo-sernikowy Mój Ulubiony. W ofercie znajduje się również mleko i mleczne napoje fermentowane oraz odtłuszczone mleko w proszku.

W SDM został wdrożony i funkcjonuje system umożliwiający zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności HACCP, system zarządzania jakością ISO 9001 i system zarządzania środowiskiem ISO 14001. A dodatkowo spełnione są wymagania systemu HALAL dla odtłuszczonego mleka w proszku.

Dlatego w trakcie spotkania z prezydentem prezes Marek Kapica podkreślał: – Nasza spółdzielnia ma ponad osiemdziesięcioletnią tradycję. Nasza tradycja trwa, jest i nic jej nie złamie.

(28.10.2023 za tygodnik-rolniczy.pl)