Sytuacja finansowa sektora mleczarskiego. Czego potrzebuje branża?

01.11.2023

W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. w branży mleczarskiej panowała wyjątkowo trudna sytuacja, z którą część mniejszych podmiotów nie była w stanie sobie poradzić. Stąd też ostatnio w sektorze wzmogły się działania konsolidacyjne, jak tłumaczył Tadeusz Mroczkowski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

Sektor mleczarski mierzył się w tym roku z wieloma wyjątkowo trudnymi miesiącami. Jak podkreślił Tadeusz Mroczkowski, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, część mniejszych podmiotów nie mogła poradzić sobie z kryzysem.

– W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. w branży mleczarskiej panowała wyjątkowo trudna sytuacja, z którą część mniejszych podmiotów nie była w stanie sobie poradzić. Stąd też ostatnio w sektorze wzmogły się działania konsolidacyjne. Trzeci kwartał, w wyniku perturbacji z pierwszej połowy roku, przyniósł mniejszą podaż mleka nie tylko w Polsce, ale również u tak znaczących europejskich producentów jak Niemcy czy Francja. Obecnie sytuacja zaczyna się na szczęście stabilizować – mówił Mroczkowski.

Niska opłacalność produkcji mleka. Czego trzeba branży?

Prezes SM Mlekpol zaznaczył także, że w związku z niską opłacalnością produkcji mleka branża powinna podjąć wysiłek, aby hodowcy mieli „zapewnioną w odpowiednim czasie rentowność umożliwiającą rozwój gospodarstw”.

– Jeśli chodzi o dochodowość produkcji mleka, to z uwagi na fakt, że koszty po stronie rolników są nadal bardzo wysokie, wielu producentów pracuje na granicy opłacalności. Dlatego, jako branża, musimy podjąć wysiłek, by mieli oni zapewnioną w odpowiednim czasie rentowność umożliwiającą rozwój gospodarstw. Potrzebne jest w tym celu zrozumienie i współpraca ze strony władz państwowych, a także odbiorców szerokiej oferty produktowej Spółdzielni, którzy wyznaczają swoim dostawcom ambitne cele dotyczące zrównoważonej produkcji, w tym dobrostanu zwierząt, systemów jakości i wytworzonych w odpowiedzialny sposób produktów – mówił Mroczkowski.

Plany spółdzielni Mlekpol

Mroczkowski, pytany o plany rozwoju spółdzielni Mlekpol i możliwość przeprowadzenia kolejnych fuzji i inwestycji zaznaczył, że spółdzielnia chce kontynuować inwestycje w nowoczesne technologie. Jest także otwarta na możliwość fuzji z innymi spółdzielniami.

– Naszym nadrzędnym celem jest utrzymanie wiodącej pozycji w branży, poprzez produkcję zdrowych, bezpiecznych i smacznych produktów mleczarskich o powtarzalnej, najwyższej jakości. Chcemy kontynuować inwestycje w nowoczesne technologie i w dalszym ciągu rozwijać ofertę produktową Mlekpolu, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom partnerów handlowych i konsumentów na całym świecie. Jesteśmy również otwarci na możliwość fuzji z innymi spółdzielniami, o ile działania konsolidacyjne dadzą możliwość rozwoju i spotkają się z aprobatą podmiotów, które potencjalnie mogłyby się znaleźć w naszych strukturach – stwierdził nasz rozmówca.

(01.11.2023 za farmer.pl)