Zmiany w zakazie handlu w niedziele jeszcze w tym roku. Jest projekt ustawy

09.11.2023

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Jest projekt ustawy, która wprowadza zmiany w niedzielnym handlu w grudniu br.

Wigilia przypada w niedzielę handlową. Będzie dniem wolnym

- Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Sklepy otwarte w niedzielę 10 grudnia, ale tylko do godziny 14

Jednocześnie - jak dodano - "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 roku."

Drugą niedzielą handlową przed Bożym Narodzeniem ma być 17 grudnia.

Niedziela 24.12 objęta zakazem handlu. Projekt ustawy

Do zmian w niedzielnym handlu potrzebna jest ustawa.

- Z uwagi na fakt, iż ograniczenie handlu w niedziele jest przedmiotem regulacji ustawowej, niezbędne jest podjęcie działań legislacyjnych i nie jest możliwe osiągnięcie ww. celu projektu ustawy za pomocą innych środków - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

(09.11.2023 za portalspozywczy.pl)