Boom na paczki do Chin

04.05.2015

Do Chin masowo ślemy mleko w proszku i suplementy diety.

Co siódma paczka wysyłana z Polski za granicę trafia dziś do Chin. W ciągu roku popyt na usługi kurierskie związane z dostarczaniem przesyłek w tym kierunku wzrósł aż o 65%. Jak wynika z danych Poczty Polskiej – po I kwartale 2015 r., pod względem popularności krajów, do których Polacy ślą najwięcej, Chiny wyprzedziły Wielką Brytanię i wskoczyły na drugą pozycję, niemal zrównując się z Niemcami.
Eksperci branży kurierskiej nie mają wątpliwości odnośnie popularności tego kierunku. Z Polski masowo wysyłane są głównie mleko w proszku, a także suplementy diety. Powód? Kilka lat temu w Chinach wybuchły afery dotyczące zatrutego mleka w proszku i nielegalnego procederu, związanego z powtórnym wykorzystaniem oleju posmażalniczego w celach spożywczych oraz w farmacji.
Dla wysyłających to zyskowny interes. 800-gramowe opakowanie mleka w Polsce kosztuje ok. 45 zł. – W Chinach za to samo mleko płaci się 190 zł. Wysyłka paczki, w której mieści się 18 puszek, kosztuje tylko 200 zł. – podkreśla Adam Machaj z serwisu internetowego „Raport z Państwa Środka”, od lat mieszkający w Chinach.
(04.05.2015 za „Rzeczpospolita”)