Biuletyn nr 6 z 31 Marca 2017

Mleczarskie Śniadanie EDA w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

Siedmiu parlamentarzystów z Komitetu ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego spotkało się z przewodniczącym EDA Michelem Naletem i jego kolegami z Zarządu EDA Attilio Zanettim (Italy) i Riittą Brandt (Finland) na bardzo owocnej wymianie poglądów na temat rozwoju rynku mleka i nowych projektów w zakresie legislacji, zwłaszcza tzw. propozycji „Omnibus”.

Michel Nalet miał szansę przekazać odczucia Komisarzowi UE Philowi Hoganowi z 73 dorocznej konwencji Francuskiego Stowarzyszenia Farmerów Mleczarskich (FNPL) w Langes (FR): https://ec.europa.eu/commission/commissioners/20142019/hogan/announcements/discours-liminaire-par-le-commissaire-phil-hogandevant-le-73e-congres-de-la-fnpl-langres-france-le_en)

Doroczna Konwencja EDA 2017

Zarezerwuj datę: 28-30 Września Sztokholm, Szwecja

Doroczna Konwencja EDA 2017 będzie miała miejsce w Sztokholmie (Szwecja) od 28 do 30 września 2017, pod hasłem „Europejskie Mleczarstwo: Biznes Globalny&Lokalne Korzenie”, z potwierdzonymi kluczowym wykładowcą Komisarzem UE d.s. Handlu Cecilią Malmström.

Sprawdź na stronie http://www.eda2017.eu/index.html

Rejestracja będzie otwarta w dniu 7 kwietnia 2017

 

Lunch Prezydentów Mleczarstwa w Brukseli z DG ds. Handlu

Przewodniczący EDA Michel Nalet zaprosił prezydentów mlecznej grupy COPA COGECA, Eucolait, EWPA, ASSIFONTE oraz IPA-Europe na lunch Prezydentów w Brukseli celem wymiany poglądów i dyskusji z dyrektorem generalnym Joostem Korte (DG TRADE): wspaniała okazja by przekazać nasze pro-handlowe podejście oraz zainteresowania i obawy odnośnie do całego europejskiego łańcucha w kontekście całościowej polityki handlowej oraz specyficznych negocjacji.

Przewodnik EDA „Sery jako surowiec” oraz przewodniki ASSIFONTE dla serów topionych na agendzie Brukseli

Na spotkaniu Stałego Komitetu Komisji UE ds. Łańcucha Żywności(SCFCAH), w tym tygodniu, EDA zaprezentowała nasz Przewodnik EDA „Sery jako surowiec”, a ASSIFONTE „Przewodnik Dobrej praktyki Produkcyjnej”.

– Jest to duży krok dla otrzymania zgody UE dla obu dokumentów, nad którymi nasi eksperci oraz Sekretariat EDA/ASSIFONTE pracowali ciężko przez długi czas. Dokumenty te poprawią bezpieczeństwo żywności w Europie – skomentował sekretarz generalny EDA Aleksander Anton, podczas prezentowania dwóch przewodników na drugiej międzynarodowej konferencji dot. pakowania serów w Kempten (DE).

Sodiaal: wizyta farmerów mleczarskich w Brukseli

Nasza Konferencja EDA 2017 – Polityka Mleczarska była jednym z głównych wydarzeń podczas dorocznej wizyty w Brukseli farmerów mlecznych z rady zarządzającej Sodiaal. Program wizyty włączał także wymianę poglądów z Brigitte Misonne i Sophie Hélaine (DG AGRI) oraz z członkiem PE Michelem Dantinem (EPP, France).

 

 

Brexit: negocjacje podjęte

W środę premier UK Theresa May oficjalnie uruchomiła Artykuł 50, rozpoczynając negocjacje dotyczące rozwodu UE z UK. Obie strony mają dwa lata na negocjacje odnośnie do warunków wyjścia UK.

Prace nad Brexitem są priorytetem dla EDA. Sektor mleczarski UK jest wewnętrznie powiązaną częścią europejskiego łańcucha mleczarskiego. Jest żywotnym interesem, żeby sektor mleczarski kontynuował jednolity rynek na bazie wolnego handlu mlekiem i przetworami mlecznymi przez obie strony UK i UE. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska i UK będzie stosować jako przewodnik zasady uczciwości, przejrzystości i pragmatyzmu, przy dyskutowaniu przyszłych mleczarskich relacji pomiędzy Unią Europejską a UK, wraz z jasnym celem ograniczania jakichkolwiek potencjalnych negatywnych wpływów na nasz sektor.

EDA pracowała nad wewnętrznym dokumentem wpływu Brexitu na sektor mleczarski i różnymi opcjami dostępnymi dla rządu UK.

 

 

 

 

Konsultacje CAP: Zgłoszono rekordową ilość uwag

Od momentu rozpoczęcia Konsultacji Komisji dot. zmian i uproszczeń CAP, wiele zainteresowanych stron jeszcze przed upływem daty końcowej 2-go maja już odpowiedziało na kwestionariusz, przy rekordowej ilości 25 000 respondentów. My sfinalizowaliśmy odpowiedzi EDA na naszych spotkaniach w ostatnim tygodniu i wkrótce podzielimy się nimi z Komisją.

Komisja planuje zorganizowanie spotkania 7 czerwca, aby podzielić się rezultatami tych konsultacji i wyda Komunikat i ocenę oddziaływania w terminie późniejszym, jesienią 2017.

Jak pokazano w dyskusji podczas ostatniej Konferencji EDA – Polityka Mleczarska, CAP ma duże znaczenie dla europejskiego przemysłu mleczarskiego.

Przyszłość mleka płynnego – Wizyta w Centrum Naukowym Tetra Pak w Modenie

– Przyszłość pakowania mleka płynnego będzie podążała za ogólnymi trendami w sektorze opakowań, gdy odnosi się to do B2C business (komentarz KSM: B2C – business-to-consumer – relacje biznesowe sprzedaży towarów lub usług konsumentowi). Zrównoważony rozwój, wymagania socjalne, funkcjonalność i wygoda dla użytkowników. Tetra Pak jest na czele tych trendów i nasze naukowe centrum w Modenie jest tym miejscem, gdzie tworzy się przyszłość – skomentowała Erika Mink (Tetra Pak International) podczas wizyty wysokiego szczebla w siedzibie Tetra Pack we Włoszech.

„Mleko i przetwory mleczne w zdrowych i zrównoważonych dietach”

W ostatni poniedziałek na dorocznym Kongresie portugalskiego Zrzeszenia pozajelitowej i jelitowej wartości odżywczej (APNEP) Marta Carrico (była stażystka EDA) prezentowała temat jej tez na temat „Mleko i przetwory mleczne w zdrowych i zrównoważonych dietach”.

Główne nadchodzące mleczarskie wydarzenia

Kwiecień

  • Poniedziałek 3.04.: Rada Rolnictwa I RybołówstwaLuxembourg (LUX);
  • Środa 5.04. – czwartek 6.04.: Szczyt – Innowacja w Mleczarstwie 2017Amsterdam (NL);
  • Czwartek 6.04.: Otwarty Naukowy Panel EFSA Produkty Dietetyczne, Wartość odżywcza i AlergieParma (IT);
  • Poniedziałek 10.04. – środa 12.04.: „Postępy w Odżywczych Przetworach i Składnikach” – SDT (Society of Dairy Technology) Wiosenna Konferencja Cork (IE);
  • Wtorek 11.04. – czwartek 13.04.: ORIGO – Światowe Forum 2017 – Geograficzne Zalecenia, z wiceprzewodniczącym EDA Attilio ZanettimParma (IT);
  • Czwartek 20.04. – sobota 22.04.: Targi Rolnicze MaamessTartu (EST);
  • Piątek 21.04. – niedziela 23.04.: Międzynarodowe Mleczarskie Expo&Szczyt, Chiny 2017Beijing (China);
  • Niedziela 23.04. – wtorek 25.04.: Doroczna Konferencja ADPI/ABIChicago (USA);
  • Wtorek 25.04.: „Cele Zrównoważonego Rozwoju – EU Wdrożenie Agendy 2030”, z Ulfem Björnholmem, zarządzającym Programem Środowiskowym ONZBruksela (BE).