Biuletyn EDA nr 9

1 czerwca 2017 Światowy Dzień Mleka

 

 

Wypijmy szklankę mleka dla uczczenia korzyści płynących z mleczarstwa!

Mleko i produkty mleczarskie stanowią część zdrowej I zbilansowanej diety.

Spożywanie mleka i produktów mleczarskich to przystępny, przyjemny i smaczny sposób spełniania codziennych wymagań żywieniowych zdrowej diety.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia produktów mleczarskich

Codzienne spożywanie mleka i przetworów mlecznych jest istotne w zdrowej zbilansowanej diecie na wszystkich etapach życia człowieka. Produkty mleczarskie wnoszą istotny wkład do pobieranych składników odżywczych.

Przeciętny wkład (%) produktów mleczarskich do pobrania składników odżywczych u osób dorosłych w krajach europejskich (w oparciu o ankietę w 8 krajach członkowskich UE)

 

Korzyści zdrowotne i wartość żywieniowa produktów mleczarskich: aby uzyskać więcej informacji, patrz ulotki informacyjne EDA: http://eda.euromilk.org/fileadmin/user_upload/Public_Documents/Nutrition_Factsheets/EDA_Nutrition_Fact_Sheet_-_HEALTH_BENEFITS_AND_NUTRITION.pdf

 

W 2001 roku Światowa Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ONZ wybrała dzień 1 czerwca Światowym Dniem Mleka, w którym to dniu obchodzi się ważny wkład branży mleczarskiej w zrównoważony rozwój ekonomiczny, utrzymanie i wyżywienie człowieka. Globalna Platforma Mleczarska (https://www.globaldairyplatform.com/Pages/default.aspx) koordynuje globalne obchody tego dnia.

 

Celebracja Światowego Dnia Mleka zbiega się z 40-tą rocznicą założenia Hiszpańskiej Narodowej Federacji Przemysłu Mleczarskiego (FeNIL). Z tej okazji odbędzie się w Madrycie konferencja na wysokim szczeblu, podczas której mieć będzie miejsce debata o wyzwaniach stojących przed przemysłem mleczarskim oraz będą świętowane korzyści płynące z tego sektora. W panelu dyskusyjnym udział weźmie Pani Hélene Simonin (EDA); przedstawione zostaną podstawowe cechy przetworów mlecznych produkowanych na całym świecie. Dla uzyskania więcej informacji na temat tego wydarzenia.

 

 

 

Twój ulubiony produkt mleczarski?

„Moim ulubionym produktem mleczarskim jest masło. Porcyjka masła posmarowana na kromce świeżego ciemnego chleba to jedna z prostych życiowych przyjemności”

Phil Hogan
Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wiejskiego

 

 

„Lubię wypić szklankę mleka Luxlait”

Jean Claude Juncker
Przewodniczący Komisji Europejskiej

 

 

„Moim ulubionym produktem mleczarskim jest pełnotłuste świeże mleko, które jest zawsze dostępne w Irlandii chociaż nie zawsze w całej reszcie krajów UE”

Członek Parlamentu Europejskiego
MEP Mairead McGuinness, EPP (Europejska Partia Ludowa),
Irlandia Vice Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

 

„Szklanka świeżego mleka z kromką ciemnego chleba litewskiego to dla mnie tak jak ciastka magdalenki w powieści Prousta; przywodzi na myśl moje dzieciństwo i kuchnię mojej mamy. Wciąż mnie to cieszy”

Vytenis Andriukaitis, EU Commissioner
Komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

 

 

„Od zawsze bardzo lubiłem i lubię kefir, różne odmiany jogurtów i biały ser z ziołami”

Członek Parlamentu Europejskiego
Czesław Siekierski, EPP (Europejska Partia Ludowa), Polska
Przewodniczący COMAGRI Komitet Rolny Parlamentu Europejskiego)

 

 

„Myślę o serze Parmiggiano Regggiano: świetny sam, a jeszcze lepszy ze szklanką dobrego wina, idealny do wzmocnienia i wzbogacenia każdego przepisu potrawy śródziemnomorskiej”

Paolo De Castro, S&D (Socjaliści i Demokraci), Włochy
Członek Parlamentu Europejskiego

 

 

Witajcie w Przyszłości Mleka

Otwarcie Innowacyjnego Centrum firmy Arla w Arhus, Dania

Jej Królewska Wysokość Księżna Danii, Maria, otworzyła 16 maja supernowoczesne globalne Centrum Innowacyjne firmy Arla, które obejmuje wokół pilotowego zakładu mleczarskiego cały zakres specjalistycznych instalacji, takich jak „dom konsumenta”, „laboratorium konsumenta” lub „centrum żywienia”. Dyrektor generalny firmy Arla Foods, Peder Tuborg podkreślił fascynującą rolę tego centrum w rozwoju przyszłości mleka i produktów mleczarskich:

„Naszą rolą jest aby istniała przyszłość mleczarska; kluczem do tego jest dostępność, znaczenie i trwały rozwój”

Jej Wysokość Księżna Danii, Maria (po lewej) otwierająca Globalne Centrum Innowacji firmy Arla C) 2017 The Real My Royals

 

Po dyskusji na temat wyzwań i możliwości dla europejskiego sektora mleczarskiego, wraz z sekretarzem generalnym EDA, Alexandrem Antonem, studenci  spotkali się z urzędnikami służby cywilnej z Dyrekcji Generalnej ds BUDŻET, z brukselskim zespołem doradców Farm Europe oraz z Organizację Młodych Rolników CEJA w EDA.

Prof. von Cramon Taubadel i Prof. Bernhard Brümmer z sekretarzem generalnym CEJA Alessią Musumarra

 

EDA_Dairy

Kinga Adamaszwili i Flora Dewar dyskutujące na temat aktualnych unijnych zagadnień żywienia i handlu podczas X-tego Europejskiego Forum Polskiego Mleczarstwa

 

Europejska Akademia Mleczarska Uniwersytet Göttingen w Brukseli

Prof. von Cramon Taubadel oraz prof. Bernhard Brümmer przewodniczyli wizycie studyjnej w Brukseli, gdzie zwiedzili Wydział Rolnictwa, Ekonomii i Rozwoju Wiejskiego Uniwersytetu w Göttingen (Niemcy).

Mapping_skills_needssupply_in_the_dairy-Polish Euroforum_Katowice 19.05.2017.pptx >>>

 

Międzynarodowe i wielodyscyplinarne „Sympozjum Serowarskie” organizowane przez Europejskie Forum Mleka EMF odbędzie się w Brukseli w czwartek 8 czerwca 2017 roku.