Biuletyn EDA nr 10

Wiceprzewodniczący EDA Claude Steinmetz na spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia współpracy pomiędzy unijnymi i chińskimi SMEs

– To było bardzo owocne spotkanie, podkreślające nasze mleczarskie interesy i ambicje w Chinach, jak również unijną definicję SMEs, która jest akurat w trakcie rewizji – stwierdził wiceprzewodniczący EDA Claude Steinmetz (Luxlait).

Ponad 100 aktów prawnych UE odnosi się do unijnej definicji SMEs (małe i średnie przedsiębiorstwa), które zostały po raz pierwszy zdefiniowane w 2003 roku (link http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:124:0036:0041:en:PDF). Claude Steinmetz dodał także: – Uważam, że istnieje niepotrzebna luka w tej definicji: kryterium finansowe dotyczące obrotu mniejszego niż 50 mln euro, co jest niekorzystne w przypadku zakładów o wysokim udziale kosztów na wejściu/surowcowych, takich jak zakłady mleczarskie, wyłączając wiele z nich jako niespełniających definicji SMEs.

Komisja UE rozpoczęła konsultacje publiczne odnośnie do rewizji definicji SME (link http://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-2868537_en), w ramach których EDA przekaże swoje stanowisko.

 

 

Wiceprzewodniczący EDA Claude Steinmetz (Luxlait) na spotkaniu EU – Chiny w Brukseli dotyczącym współpracy SMEs.

 

Doroczna Konwencja EDA 2017

Rejestarcja otwarta – wcześniejsza rejestracja do 30 czerwca 2017

Doroczna Konwencja EDA 2017 odbędzie się w Sztokholmie (Szwecja) w dniach 28 do 30 września 2017, pod hasłem „Mleczarstwo Europejskie: Biznes Światowy & Lokalne Korzenie”, przy potwierdzonym udziale kluczowego prelegenta Komisarza UE ds. Handlu:

pani Cecylii Malmström. Zarezerwuj termin.

 

Wymiana poglądów pomiędzy FeNIL a przewodniczącym EDA Michel Nalet.

Na początku czerwca przewodniczący EDA Michel Nalet spotkał się z członkami Zarządu stowarzyszenia FeNIL, naszego hiszpańskiego członka.

Oprócz zagadnienia przyszłości CAP i naszego, EDA, podejścia do spraw Bexitu, dyskusja nakierowana była na krajowe obowiązkowe systemy nazewnictwa miejsca pochodzenia w różnych krajach Unii oraz najlepszych dla mleczarstwa sposobach odniesienia się do krajowych programów ograniczania cukrów dodanych.

Michel Nalet skorzystał z możliwości złożenia podziękowań FeNIL za duże wsparcie i pogratulował sekretarzowi generalnemu Luisowi Calabozo w związku z jego nową rolą jako przewodniczącego grupy zadaniowej EDA ds. CAP. Zobacz prasową relację z tego wydarzenia (link http://fenil.org/59o-dia-internacional-lacteo-dia-mundial-la-leche/).

Przewodniczący FeNIL Javier Roza, przewodniczący EDA Michel Nalet, członek Zarządu EDA Antoni Bandres, sekretarz generalny EDA Alexander Anton i sekretarz generalny FENIL Luis Calabozo

 

Ponad 60% naszych kosztów to koszty mleka, a ponad 60% tych kosztów mleka to koszty paszy

Na konferencji Federacji Europejskich Producentów Pasz (FEFAC link http://www.fefac.eu/) w Kordobie (Hiszpania), przewodniczący EDA Michel Nalet podkreślił silną współpracę pomiędzy FEFAC a EDA na przykład w zakresie PEF (projekt Środowiskowego Śladu Produktowego). – Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju na poziomie pozyskiwania mleka, sektor paszowy jest sektorem krytycznym we wszystkich trzech filarach: ekonomicznym, środowiskowym i socjalnym, jeśli myślimy o zdrowiu i dobrostanie zwierząt. Wyraził także potrzebę rozpoznania roli terenów łąkowych i pastwisk dla europejskiego rolnictwa: – Wspólna Polityka Rolna CAP i publiczne wsparcie rolnictwa musi brać pod uwagę znaczenie terenów pastwiskowych, a zwłaszcza trwałych użytków zielonych w kontekście bioróżnorodności i sekwestracji węgla – powiedział. Michel Nalet podsumował: – Kiedy rozmawiamy z przemysłem paszowym, nie mogę nie podkreślić znaczenia dla mleczarstwa spasania błonnikiem, zieloną karmą lub kiszonkami. Ten typ paszy jest istotnym źródłem białka dla krów mlecznych.

 

Komisarz EU Phil Hogan o przyszłości CAP

Komisarz EU Phil Hogan na konferencji FEFAC w Kordobie podkreślił potrzebę reformy CAP: – Istnieje potrzeba, aby CAP w większym stopniu wspierała unijne wyzwania i

Zobowiązania, takie jak SDGs (Komentarz KSM – SDGs – Cele Zrówoważonego Rozwoju), ustalenia klimatyczne COP 21 (Komentarz KSM – COP 21 – Konferencja Kilmatyczna w Paryżu 2015), migracje, bezpieczeństwo oraz Brexit.

Patrz przemówienie komisarza Phila Hogana (link https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/hogan/announcements/speechcommissioner-phil-hogan-fefac-afaca-congress-8th-june-2017-cordoba-spain_en)

 

Komisarz EU Phil Hogan oraz nowo wybrany przewodniczący FEFAC Nick Major

 

Brexit oraz przyszłość mleczarskich relacji EU-UK

 

Przewodniczący EDA Michel Nalet @mnalet dyskutujący z hiszpańską minister rolnictwa Ms Isabel Garcia Tejerina @mapamagob

 

Komisarz UE Phil Hogan podczas swojego wystąpienia w FEFAC 8 czerwca 2017 stwierdził: – Bez względu na to, co będzie ustalone w trakcie negocjacji Brexit, UK pozostanie krajem trzecim i dlatego nie będzie dłużej uczestniczyło w wewnętrznym rynku. Biznes powinien podjąć wszystkie potrzebne działania dla przygotowania się do tego scenariusza.

Na otwartej sesji EWPA w Londynie, w zeszły piątek, Tom Tynan (z gabinetu Komisarza UE

Phila Hogana), Michel Nalet (Lactalis), Andrew Slade (z Grupy ds. Rolnictwa, Żywności i Morskich w Walijskim Rządzie) oraz Chris Walkland (dziennikarz zajmujący się tematyką rolniczą debatowali o sprawach Brexitu z perspektywy mleczarskiej.

W dniu dzisiejszym wiceprzewodniczący EDA vice Kasper Thormod Nielsen (Arla Foods) podsumuje stan wewnętrznych refleksji EDA na konferencji Dairy UK w Londynie.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreśla znaczenie ochrony nazw mleczarskich

Unikalna i naturalna mieszanina mikro i makroskładników odżywczych mleka i mlecznych produktów nie może być równoznaczna z jakimikolwiek produktami na bazie roślinnej.” Orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w przypadku C422-16 chroni europejskich konsumentów: terminy mleczarskie jak „mleko”, „masło”, „serwatka”, „ser” lub „jogurt” nie mogą być używane przez produkty będące roślinnymi imitacjami. Nawet w opisach na opakowaniach wyjaśniających różnice, produkty na bazie roślinnej nie mogą mieszać się z naszymi mlecznymi terminami w celu marketingu produktów roślinnych.

To jest dobry dzień dla mleczarstwa, dobry dzień dla europejskich konsumentów i dobry dzień dla Europy”.

Nasze zdanie EDA było szeroko rozpowszechniane w prasie i będziemy nadal wyraźnie i dobitnie przedstawiać nasze stanowisko w przyszłości. W ostatnim tygodniu musieliśmy protestować przeciwko oficjalnemu błędnemu używaniu przez agencję UE określenia „serwatka” w publikacji odnoszącej się do produktów na bazie roślinnej.

 

15-te Forum Spółdzielczości Mleczarskiej 18-20 Października 2017, Polska

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej (DCF) jest największą konferencją mleczarską w Centralnej i Wschodniej Europie. W tym roku, w panelu wysokiego szczebla weźmie udział komisarz EU Phil Hogan, dyrektor generalny DG AGRI Jerzy Plewa, minister rolnictwa i rozwoju wsi Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Jurgiel oraz przewodniczący EDA Michel Nalet. Rejestracja na 15-te Forum Spółdzielczości Mleczarskiej będzie otwarta od 30 czerwca 2017. http://forum-mleczarskie.org/home/.

 

Najbliższe mleczarskie wydarzenia:

Lipiec

  • Pt. 07: CAP: Wypowiedz się – Konferencja Komisji EU prezentująca rezultaty konsultacji dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) Bruksela (BE).
  • Pon. 17 – Wt. 18: Rada Rolnictwa i Rybołówstwa Bruksela (BE).