Komunikat prasowy z 14 lipca 2017

Kilka raportów stwierdza, że kanadyjskie autorytety mogłyby przekazać 60% serowych TRQ uzgodnionych w ramach CETA kanadyjskim producentom sera.

Alexander Anton, sekretarz generalny EDA mówi: – Deklaracja CETA odnośnie do administracji TRQ stwierdza, że „generalną zasadą jest, że administracja kwotami taryfowymi powinna być sprzyjająca handlowi, najbardziej jak to jest możliwe. Bardziej szczegółowo, nie może ona osłabiać czy unieważniać uzgodnień dotyczących dostępu do rynku, wynegocjowanych przez strony; musi ona być transparentna, przewidywalna, minimalizować koszty transakcyjne dla handlowców, maksymalizować wypełnianie stawek i starać się zapobiegać potencjalnej spekulacji”. Alokacja TRQ do kanadyjskich przetwórców serów nie będzie zgodna z tymi zasadami.

Kanadyjscy producenci serów, aby uniknąć jakiejkolwiek zewnętrznej konkurencji, mogliby mieć pewność, że importowane sery nie stanowiłyby konkurencji wobec produkcji krajowej. Istnieje ryzyko, że kwoty importowe serów nie byłyby w pełni wykorzystane, gdyż to zależałoby od decyzji tych firm, czy i kiedy importować sery z UE.

– Obawiamy się, że istnieje olbrzymia wewnętrzna presja w Kanadzie, wywierana przez te grupy, na administrowanie kwotami serowymi – dodaje Alexander Anton. – Jednakże nie może być akceptowane, żeby kwota była używana jako rekompensata dla kanadyjskiego sektora mlecznego za otwarcie rynku uzgodnione w ramach CETA.

Dla EDA, preferowanym systemem byłaby kombinacja alokacji kierowana do historycznych importerów, oferując jednocześnie możliwości nowym importerom, bazując na ściśle określonych kryteriach dla uzyskania uprawnień, połączonych z rzetelnymi i dokładnymi testami aktywności oraz na podstawie podań o licencje importowe dla TRQ.

– W tym schemacie, kwestionujemy zobowiązania Kanady w kierunku wolnego handlu – podsumowuje Alexander Anton. – Widzimy narastanie coraz większej ilości barier, takich jak implementacja systemu cen Klasy 7, która zmienia sens, jaki mieliśmy na uwadze angażując się w CETA.

EDA wzywa Komisję do oprotestowania tego system alokowania 60% serowych TRQ pomiędzy kanadyjskich producentów sera i wnosi, żeby kanadyjskie autorytety oferowały bardziej sprawiedliwy system zarządzania TRQ.

O Europejskim Stowarzyszeniu Przetwórców Mleka: Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Mleka reprezentuje interesy przetwórców mleka w Unii Europejskiej. Członkami EDA są stowarzyszenia przetwórców mleka w krajach członkowskich UE.

Dla uzyskania większej ilości informacji

Alexander ANTON sekretarz generalny

+32 2 549 50 43

+32 475 59 04 22

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Léa VITALI koordynator ds. komunikacji

+32 2 549 50 47

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.