Europejski eksport mleczarski realizuje rekordowe osiągnięcia lokalne korzenie i globalny biznes

– Komisarz UE Cecilia Malmström nadała nowego rozmachu w światowym klimacie handlu, a unijne przywództwo w kreowaniu polityk światowego handlu zostało podkreślone przez Przewodniczącego Komisji UE Jean-Claude Junckera w jego wystąpieniu sprzed dwóch tygodni pt. „Stan Unii”. W tym samym czasie „misje dyplomatyczne” Komisarza UE Phila Hogana realnie pomogły w rozwijaniu naszego eksportu. Dzisiaj nasz europejski eksport mleczarski realizuje rekordowe osiągnięcia, ale nadal istnieje duży potencjał do dalszego wzrostu – mówi Prezydent EDA Michel Nalet.

– Po Kanadzie, japońska umowa handlowa jest w części podstawowej przypieczętowana – oba kierunki otwierają realne nowe rynkowe możliwości dla naszych produktów mleczarskich najwyższej jakości. Jesteśmy zainteresowani w kolejnych rynkach: Singapur i Wietnam. Postęp dokonany z krajami Mercosur i Meksykiem jest imponujący i liczymy także na konstruktywne zaktualizowanie umowy z Chile oraz szybki postęp z kilkoma innymi, w tym z Indonezją, Filipinami, Malezją i Tajlandią.

– Z drugiej strony, jeśli idzie o negocjacje z Nową Zelandią, musimy wszyscy mieć pewność, że to co Bruksela ma skłonność nazywać jako „wrażliwe rolnictwo UE” jest realnie brane pod uwagę w trakcie tych negocjacji.

I żeby powiedzieć zrozumiale: nie obawiamy się konkurencji z mleczarstwem nowozelandzkim, ale potrzebujemy pola działania, zwłaszcza w Chinach i na rynkach Południowo-Wschodniej Azji, z którymi Nowa Zelandia już zawarła umowy o wolnym handlu.

– Cytując Komisję UE: „Nasze polityki handlowe muszą zabezpieczać pole działania dla firm UE” – podsumowuje Michel Nalet.

(Komunikat prasowy EDA z 28.09.2017)