Co nowy premier zapowiedział dla rolnictwa i gospodarki?

Od kilku dni Polska ma nowego premiera. Beatę Szydło zastąpił dotychczasowy wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. W Sejmie 12 grudnia wygłosił swoje expose, w którym zawarł kilka istotnych z punktu widzenia rolnictwa i gospodarki zapowiedzi.

Nowy premier, który jako minister finansów z dużą skutecznością uszczelnił polski system podatkowy i ukrócił oszustwa podatkowe, zapowiedział dalsze działania w tę stronę. Przypomniał, że tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 mld zł. – To więcej niż w okresie poprzednich 9 lat. To się udało dzięki rozbiciu mafii VAT-owskich. W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym. To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w walce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie. A cała Europa traci 160 mld euro rocznie na VAT. To jest więcej niż budżet europejski – mówił Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział także walkę i ochronę polskiego kapitału. – Jesteśmy i będziemy częścią Zachodu, ale to nie oznacza, że musimy zgadzać się na ten model. My chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej. Dlatego wciąż jeszcze wiele pracy przed nami. Potrzebujemy dzisiaj przejścia od kapitalizmu konsumpcji na kredyt – który zagraniczne instytucje zainstalowały tutaj na początku lat 90. – do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. To jest walka o polską własność i polski kapitał – zapowiedział Morawiecki. Ocenił, że przez ostatnie 25 lat „uzależniliśmy się” od zagranicznego kapitału, który nas „skolonizował”. – W takiej rzeczywistości żyjemy – stwierdził premier. Według niego to efekt „błędnego” modelu, który przyjęliśmy w III Rzeczpospolitej.

Zapowiedział, że zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele. Powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy. – Również bez sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem zamkniętym czy z monopolami – dodał nowy premier.

Sporo uwagi poświęcił także rolnictwu i produkcji żywności. Podkreślił premier „polska wieś i polskie rolnictwo są bogactwem nie tylko dla nas, ale i dla całej Europy”. W jego opinii, polskie produkty rolne są na świecie symbolem jakości. – Trzeba sprawić, żeby dotarły na europejskie i światowe stoły pod polską marką – wskazał i zapowiedział, że rząd zadba także o „dobro polskiej ziemi”. Zapowiedział wsparcie unowocześnienia gospodarstw i przedsiębiorczość na wsi. Ponadto, rząd będzie rozwijał obszary wiejskie poprzez budowę infrastruktury tej klasycznej, wodociągowej czy transportowej, ale także poprzez doprowadzenie szybkiego internetu do każdej polskiej gminy.

Rząd Mateusza Morawieckiego będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. – Taki budżet, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania i wyrówna dopłaty do średniej unijnej – mówił szef rządu. Do kwestii wsi mówił także podczas spotkania po expose. Morawiecki przekonywał, że KRUS nie jest przywilejem dla ludzi żyjących na wsi. – Tam naprawdę żyje się ciężej, tam naprawdę ludzie mniej zarabiają i jest to swojego rodzaju wyrównanie społeczne – mówił premier. Nie nawołujmy więc do tego, żeby podnosić te składki gwałtownie na KRUS, ponieważ byłaby to niesprawiedliwość wobec ludzi, którzy bardzo ucierpieli w procesie transformacji – podkreślił szef rządu.

Niezależnie od politycznych preferencji, przyznać należy, że Mateusz Morawiecki ma wiedzę i doświadczenie aby dostrzec i określić problemy gospodarcze. Jego walka z oszustwami i wyłudzeniami podatku VAT, wskazuje ponadto, że ma pomysł i odwagę walczyć z tymi bolączkami. Pozostaje mieć nadzieję, że zapowiedzi o uproszczeniu życia gospodarczego i wsparcia dla rolnictwa i wsi zostaną naprawdę zrealizowane.