Nowe formy pracy w mleczarni

Polskim przedsiębiorstwom brakuje pracowników. Problem ten nie omija branży mleczarskiej. Skoro nie można ich znaleźć na miejscu, to może rozważyć formy pracy zdalnej?

Bezrobocie w kwietniu spadło do 6,3% – poinformował GUS. Takich statystyk nie było od 1990 roku. W ciągu miesiąca liczba osób bez pracy spadła o prawie 50 tys. Bezrobocie w rok spadło o aż 1,3 p.p. Dwa lata wcześniej bez pracy było 9,4% obywateli, a w 2015 roku nawet 11,1%. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy spadek był w: mazowieckim – o 5,8 tys. osób, śląskim – o 4,3 tys. osób i warmińsko-mazurskim – o 4 tys. osób. Najwięcej osób wykreślono z list bezrobocia w Warszawie i Łodzi – odpowiednio 900 i 700. Warmińsko-mazurskie jest jedynym województwem, gdzie stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym, tj. 11,1% (miesiąc wcześniej 11,8%). Najniższe bezrobocie jest w woj. wielkopolskim – zaledwie 3,6%. Można przyjąć, że praktycznie każda osoba, która chce, znajdzie pracę.

Jednak, zwłaszcza na rynku specjalistów, pojawiają się ograniczenia. Dobra praca jest daleko, a nie każdy chce, bądź może sobie pozwolić na codzienne dojazdy. Rozwiązaniem jest praca zdalna. Tradycyjnie praca w biurze oznaczała pracę w jednym, konkretnym miejscu i w stałych godzinach – od 9:00 do 17:00. Jednak coraz więcej firm przyjmuje zupełnie inny model pracy, który jest korzystny zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez grupę IWG, dwie trzecie pracowników na świecie pracuje zdalnie cały tydzień, a ponad 50% przynajmniej połowę tygodnia. W Polsce, niemal jedna trzecia badanych zgłosiła pracę poza biurem raz w tygodniu. Według Grupy IWG, zrzeszającej największych dostawców przestrzeni roboczej, w tym firm Regus i Spaces, praca zdalna pojawiła się w wyniku zmian technologicznych, globalizacji i zmian oczekiwań pracowników.

IWG ogłosiła wyniki badań opracowanych na podstawie informacji zebranych od ponad 18 000 pracowników z 96 firm. Badanie objęło swoim zasięgiem również respondentów z Polski. Wyniki te ukazują, że 70% pracowników spędza przynajmniej jeden dzień każdego tygodnia na pracy poza biurem. Z kolei niemal 30% polskiej grupy ankietowanych odpowiedziała, że pracuje poza biurem raz w tygodniu. Jak powiedział Mark Dixon, założyciel i prezes Grupy IWG – Od Seattle po Singapur, od Londynu po Lagos, ludzie nie potrzebują już spędzać tyle czasu w jednym konkretnym biurze. Wkraczamy w niezwykle ekscytującą epokę pracy zdalnej. Dotyczy to nie tylko poszczególnych pracowników, ale również firm. To olbrzymia zmiana krajobrazu kapitału ludzkiego na całym świecie. Badanie Grupy IWG wykazało też rosnącą świadomość pracodawców w kwestii korzyści jakie niosą elastyczne opcji pracy. Spośród badanych najczęściej wymieniane były: rozwój firmy (89% w porównaniu z 67% w 2016 roku), wzrost konkurencyjności (do 87% z 59% w 2014 roku), większa produktywność (do 82% w porównaniu do 75% w 2013 roku), przyciąganie i zatrzymywanie najzdolniejszych pracowników (80% w porównaniu z 64% w 2016 roku), maksymalizację zysków (83%).

Z badań Grupy IWG wynika również, że elastyczne opcje pracy nie tylko skracają czas dojazdów, ale też zwiększają produktywność, zadowolenie z pracy, a nawet kreatywność, skuteczniej zatrzymując pracowników w firmie. To dodatkowe korzyści – obok tych finansowych i strategicznych – jakie daje elastyczna praca. Zwrot w stronę elastycznych przestrzeni do pracy odzwierciedla zmieniające się wymagania i oczekiwania pracowników. 80% ankietowanych potwierdza, że elastyczne opcje pracy pomagają im zatrzymać najzdolniejszą kadrę, a 64% firm oferuje taką formę pracy podczas rekrutacji. Ponad połowa badanych (58%) zgadza się, że dostępność elastycznych form pracy zwiększa satysfakcję pracowników. To pokazuje, że firmy muszą zapewniać środowisko pracy dostosowane do współczesnych pracowników, jeśli chcą zatrzymać tych najlepszych. Korzyści dla firm są oczywiste. 91% ankietowanych stwierdziło, że elastyczne przestrzenie robocze zwiększają produktywność pracowników podczas podróży służbowych.

Oczywiście praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Ktoś musi pracować na produkcji czy w dziale skupu mleka. Niemniej jest sporo stanowisk w każdej mleczarni, gdzie fizyczna obecność pracownika nie jest konieczna. Specjaliści ds. jakości, księgowe, kadrowe itd., mogą z powodzeniem pracować z domu, sporadycznie bywając w firmie. Dzięki elastycznemu podejściu do zatrudniania i pracy, przedsiębiorstwo może sporo zaoszczędzić, a także zwiększyć zadowolenie i produktywność pracowników.