TVN nie lubi mleka

Branża mleczarska od lat zmaga się z czarnym PR mleka. I trzeba przyznać, że sobie nie radzi z tym problemem. Negatywne informacje o walorach zdrowotnych mleka są przekazywane w wielu pseudonaukowych programach i publikacjach, a także przemycane pomiędzy innymi, wartościowymi informacjami, co uwiarygadnia negatywny obraz mleka.

Branża mleczarska, co tu ukrywać, nie potrafi sobie poradzić z negatywnym przekazem dotyczącym mleka. Przegrywa praktycznie na każdym polu – w internecie, kolorowej prasie kobiecej i telewizji, gdzie systematycznie pojawiają się informacje o rzekomej szkodliwości mleka. Ostatni taki przekaz, zresztą bardzo sprawnie i profesjonalnie przygotowany materiał, portal Nowy Przegląd Mleczarski zauważył w tvnmeteoactive.tvn24.pl

W materiale z 4 września br. pt. „10 wskazówek, dzięki którym będziesz dłużej żył” czytamy: Jak żyć długo i szczęśliwie? Każdy w swoim życiu szuka odpowiedzi na to pytanie. Amerykanin, poznając najstarszych ludzi na ziemi, wyodrębnił kilka prostych zasad długowieczności. Dan Buettner, specjalista od długowieczności, przemierzył cały świat, by porozmawiać ze wszystkimi najstarszymi mieszkańcami naszego globu. Śledząc ich styl życia, żywienie i filozofię, wyłonił kilka zasad, dzięki którym uważa, że wydłużają im życie.

Te wskazówki to między innymi picie kawy, która jest źródłem przeciwutleniaczy, które regulują funkcjonowanie całego organizmu; spożywanie wyciskanych soków – mimo że mają podobny indeks glikemiczny, jak napoje słodzone, to są zdecydowanie zdrowsze. Cukier zawarty w owocach jest potrzeby naszemu organizmowi, dlatego należy spożywać ich jak najwięcej. Ta sama reguła dotyczy warzyw. Zrezygnuj tym samym z batonów i innych słodyczy. Zalecane jest także odstawienie białkowych koktajli i aktywny tryb życia. Dan Buettner zaleca także kieliszek czerwonego wina, który według diety śródziemnomorskiej lepiej wpływa na nasz organizm niż szklana wody.

Dla nas szczególnie ciekawe – w negatywnym znaczeniu – są punkty siódmy i osmy. Pod nr. siódmym możemy przeczytać, że należy ograniczyć masło i tłuszcze zwierzęce – margaryna i smalec działają jak promieniowanie; w krótkim czasie nie wyrządzą szkody, ale jeśli będziemy jeść je nieustannie przez dłuższy czas, źle wpłyną na nasze zdrowie. Organizm potrzebuje tłuszczy, zatem postaw na oliwę z oliwek. Natomiast w punkcie ósmym jest wprost napisane: „Mleko krowie szkodzi – zamiast niego używaj mleka sojowego”. Cała lista „złotych” porad dietetycznych zamyka się podkreśleniem dobrego towarzystwa przy posiłkach.

Warto zaznaczyć, że przy powyższym materiale możemy przeczytać, iż „tvn meteo active to najbardziej wiarygodne informacje o zdrowym stylu życia!”

O ile powoływanie się na Dana Buettnera, którego nazwisko przeciętnemu Polakowi nie mówi absolutnie nic, nie jest szkodliwe, ale podawanie kolejny raz informacji o tym, że krowie mleko szkodzi, utrwala negatywny stereotyp. Geniusz propagandy mówił, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Ta zasada jest realizowana z wielką sprawnością i skutecznością przy budowaniu czarnego wizerunku mleka. Niestety ani mleczarnie, ani organizacje branżowe w żaden sposób nie reagują na taki przekaz. Kampanie promujące mleko są kierowane głównie do dzieci, co wydaje się mieć sens, ale to przede wszystkim kobiety dbają o domowe jadłospisy i zakupy. Badania wskazują, że dzieci często, nawet nieświadomie, powielają wzorce wyniesione z domu rodzinnego. W prasie kobiecej czy kolorowej próżno szukać jakiegokolwiek materiału promującego spożywanie produktów mleczarskich. Na tym polu nie jest robione dokładnie nic, ale z drugiej strony powszechne jest ubolewanie nad zbyt małym spożyciem mleka przez mieszkańców naszego kraju. Jak ono ma rosnąć, skoro społeczeństwo jest systematycznie bombardowane stwierdzeniem, że mleko szkodzi? Gospodynie domowe, które robią listy zakupów dla swoich mężczyzn, w końcu, tak na wszelki wypadek, zaczynają eliminować z nich mleko. Tak radzi tvn meteo active.