Obraz zmieniającej się branży mleczarskiej

Od kilku lat serwis portalspożywczy.pl i pismo „Rynek Spożywczy” publikują opracowywany przez firmę Bisnode ranking firm mleczarskich działających w Polsce. Porównując kolejne edycje można zaobserwować jak zmienia się rynek i działające na nim firmy.

Przygotowywany w tym roku przez Bisnode ranking zawiera dane dotyczące sprzedaży i zysku netto firmy z 2015 i 2014 roku, a także dane kontaktowe do danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu czytelnik może porównać wyniki i dynamikę sprzedaży firmy z dwóch lat. Pewnym mankamentem jest odległość czasowa prezentowanych wyników, ale firmy publikują je z opóźnieniem. Dane za rok 2016 będą w pełni dostępne za rok. Jak czytamy w komentarzu dotyczącym metodologii badania, celem przyświecającym twórcom zestawienia było wyłonienie nie tylko największych potentatów na rynku mleka, ale także najbardziej rentownych podmiotów. Proces przebiegał w kilku etapach. W pierwszej fazie, po kodach branżowych PKD wyodrębniono przedsiębiorstwa działające w szeroko pojętej branży mleczarskiej. Skoncentrowano się na przetwórcach mleka, jak również i producentach różnego rodzaju produktów mlecznych. Następnie na wyodrębnione podmioty zostały nałożone ostatnio dostępne dane finansowe za 2015 i 2014 rok. Przedsiębiorstwa uszeregowano według wielkości i dynamiki sprzedaży. To w konsekwencji pozwoliło na wyodrębnienie największych i najbardziej dynamicznie zwiększających sprzedaż firm. Pierwszą część rankingu zawierającego 64 pozycje opublikowano we wrześniowym numerze pisma „Rynek Spożywczy”, a pełna wersja – zestawienie zawierające dane 175 firm i zakładów mleczarskich w Polsce jest dostępna w strefie premium serwisu portalspożywczy.pl.

Tegoroczne zestawienie otwiera Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, która w 2015 roku sprzedała wyrobów za 3,428 miliarda złotych. Drugą pozycję zajmuje wieloletni lider – SM Mlekpol z Grajewa ze sprzedażą 3,031 miliarda złotych. Co ciekawe obie te firmy w roku 2014 miały większą zarówno sprzedaż jak i zysk. Sprzedaż za 2014 roku wynosiła odpowiednio 3,602 i 3,286 miliarda złotych. Pokazuje to jak duży wpływ nawet na największe firmy miał kryzys, jaki dotknął mleczarstwo w latach 2014-2016.

Analizując ranking można zauważyć kilka grup przedsiębiorstw. Pierwsza – z przychodami ponad miliard złotych – składa się z zaledwie pięciu firm. Są to: SM Mlekovita, SM Mlekpol, OSM Łowicz, Danone Sp. z o.o. oraz Zott Polska Sp. Z o.o. Druga grupa jest nieco tylko większa – są to firmy z przychodami od 400 do 999 milionów złotych. Można śmiało przyjąć, że przedsiębiorstwa z tej grupy – jest ich 7, także stanowią elitę polskich mleczarni. Są to OSM Piątnica, Polmlek, Lactalis Polska, Hochland Polska, Bakoma, SM Spomlek oraz OSM Koło. Na kolejnych lokatach znajdują się OSM Sierpc, czy OSM Giżycko.

Dla porównania sięgnęliśmy do analogicznego zestawianie z 2013 roku, które prezentuje dane z lat 2010-2011. W tamtym okresie tylko cztery podmioty miały obroty powyżej miliarda złotych. W 2010 roku, w rankingu pierwsze miejsce zajmował Mlekpol z obrotami 2,476 mld złotych, drugie - Mlekovita z przychodami wynoszącymi 2,331 mld zł, kolejne miejsca odpowiednio Danone Sp. z. o.o i OSM Łowicz – 1,724 i 1,017 mld złotych. Tylko analizując te firmy widać wyraźny spadek pozycji i przychodów Danone, który z trzeciej pozycji spadł na czwartą. O ile pozostałe firmy, mimo kryzysu z 2015 roku, zwiększyły swoje przychody, o tyle sprzedaż Danone spadła. Co interesujące, większość firm działających w Polsce generalnie na przestrzeni lat 2010-2015 zwiększyła swoje przychody, nawet w okresie kryzysu z lat 2014-2016.

Analiza rankingu i danych dotyczących przychodów i zysków firm dokładnie pokazuje ich wzrost lub spadek. Dane te ukazują sytuację i kondycję zarówno poszczególnych firm, jak i całego przetwórstwa mlecznego.