Nadmiar kurzu w mieszkaniu - poznaj powody

Usuwanie kurzu to czynność, która powinna być wykonywana systematycznie. To bardzo ważne nie tylko dla estetyki pomieszczenia, ale przede wszystkim dobrego zdrowia domowników. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nadmiar kurzu może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego, dlatego należy się go systematycznie pozbywać.

Czym jest kurz?

Roztocze kurzu domowego to mikroskopijny pajęczak dzielący się na około 30 000 gatunków. Długość pojedynczego roztocza mieści się w przedziale od 0,1 mm do 0,5 mm, posiada ono również osiem odnóży, a za naturalne środowisko uznaje kurz. Roztocza kurzu żywią się białkiem ze złuszczonego naskórka. Lubią wilgotne środowiska o średniej temperaturze 25°C. Są niebezpieczne dla zdrowia już szczególnie dla alergików. Mogą wywoływać męczący kaszel, atak duszności, problemy z układem pokarmowym, wysypkę czy swędzenie.

Jak powstaje kurz?

Kurz pojawiający się w domu czy mieszkaniu zawsze jest zasługą jego domowników. Przyczyna się to tego przede wszystkim zbyt rzadkie sprzątanie. Roztocz kurzu lubią osiadać na każdej powierzchni. Dzięki odnóżom wyposażonym w szczypce robią to dość trwale. Aby unikać problemów estetycznych i zdrowotnych związanych z obecnością kurzu należy regularnie sprzątać. Najlepiej robić to codziennie, nie zapominając przy tym o niewielkich, często pomijanych zakamarkach.

Kurz składa się z wielu różnych cząsteczek, z którymi mamy styczność na co dzień. W jego składzie można wyodrębni między innym włosy, roztocza (lub ich odchody), bakterie, grzyby, pleśni, zarodniki, martwe owady (a także och jaja i odchody), pyłki roślin, pozostałości po kosmetykach (lub środkach czystości czy kosmetykach) czy zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Możliwa jest skuteczna walka z kurzem, jednak wymaga ona sporo wysiłku i regularnego sprzątania i zastosowania odpowiednich urządzeń wspomagających jego usuwanie (np. oczyszczaczy powietrza).

Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Postawą skutecznej walki z kurzem jest dobry oczyszczacz, np. oczyszczacz powietrza Dyson. Urządzenie posiada mechaniczne filtry, które dobrze wadzą sobie z wychwytywaniem nawet niewielkich drobinek zanieczyszczeń. Co ważne, Dyson oczyszczacz dobrze radzi sobie nie tylko z kurzem domowym, ale również nadmiarem włosów, sierści, naskórka, smogu czy pyłków roślin.

Poza oczyszczaczem powietrza przyda się dobry odkurzacz. W walce z nadmiarem kurzu warto odkurzać pomieszczenia nie rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu, a w przypadku osób z różnego rodzaju alergiami warto robić to nawet o dwa dni. Im częściej pomieszczenia będą odkurzane, tym zakurzonych powierzchni będzie mniej. W walce z kurzem istotne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego sposobu sprzątania. W tym przypadku niezawodne będzie sprzątanie w systemie góra-dół. Jak to wygląda? Otóż jeszcze przed rozpoczęciem odkurzania należy ścierać z mebli kurz, zaczynając od górnej części szafek, powoli kierując się ku ich dołowi. Zmiatanie kurzu ku dołowi sprawia, że będzie on łatwiejszy do neutralizacji przez odkurzacz czy oczyszczacz powietrza.