5 sposobów na ograniczenie pyłków i kurzu w domu

Kurz zbiera się w każdym mieszkaniu i żaden gospodarz nie jest w stanie pozbyć się go raz na zawsze. Mamy jednak możliwość ograniczenia ilości pyłków i kurzu, jakie unoszą się w powietrzu wypełniającym wnętrza poszczególnych pomieszczeń. Oto pięć sposobów na poskromienie kurzu domowego!

  1. Minimalizm w aranżacjach

Im mniej dekoracji znajduje się we wnętrzu, tym mniej jest zakamarków, w których kurz i pyłki mogą się schować. Poza tym, wszelkie bibeloty, zasuszone kwiaty czy figurki są bardzo trudne w czyszczeniu, przez co regularne usuwanie z nich nalotów zajmuje mnóstwo czasu. Jeśli chcemy, by mieszkanie było czystsze, ale też łatwiejsze w sprzątaniu, unikajmy nadmiaru dekoracji, zwłaszcza tych niewielkich, za to o skomplikowanej budowie.

  1. Wietrzenie i wentylacja

Regularne wietrzenie mieszkania pomaga zadbać o świeżość powietrza w pomieszczeniach. Okna należy uchylać jednak w odpowiednich porach dnia, z pewnością nie w godzinach szczytu. Jeśli zaś chodzi o wentylację, to kluczem do jej skuteczności jest czyszczenie kratek wentylacyjnych w mieszkaniu. Przy okazji warto pamiętać też o odkurzania wnętrz za pomocą zadbanego odkurzacza, czyli o regularnej wymianie umieszczonych w nim filtrów powietrza. W przeciwnym razie część zanieczyszczeń podczas sprzątania wydostanie się z wnętrza urządzenia.

  1. Stosowanie oczyszczaczy powietrza

Nie jesteśmy w stanie ograniczyć wnoszenia kurzu i jego składników na odzieży czy podeszwach butów, ale możemy oczyszczać powietrze wypełniające już pomieszczenia. Specjalne urządzenia, takie jak oczyszczacz powietrza Dyson, działają na zasadzie zassania powietrza z otoczenia i przepuszczenia go przez filtry, które zatrzymują zwykle ponad 99% mikroskopijnych zanieczyszczeń. Kurz czy pyłki kwiatów nie stanowią dla nich żadnego problemu. Zatem oczyszczacz powietrza, np. Dyson oczyszczacz z filtrem HEPA, pomoże usuwać na bieżąco wszelkie zanieczyszczenia, jakie unoszą się w powietrzu. Gospodarzowi pozostanie jedynie usuwanie kurzu z tkanin czy z powierzchni płaskich, na których ten będzie osadzał się jednak w znacznie mniejszej ilości.

  1. Dywany i wykładziny

Dywany kontra kurz to bardzo kontrowersyjny temat. Wiele osób zaleca usunąć je z domu, aby ograniczyć ilość kurzu w pomieszczeniach. Jednak okazuje się, że runo dywanu czy wykładziny pełni w mieszkaniu rolę pułapki na kurz. Włókna wyłapują drobinki kurzu z powietrza, dzięki czemu można później usunąć je w trakcie odkurzania czy trzepania. Z kolei gładka podłoga sprzyja wzbijaniu kurzu w powietrze, na przykład podczas chodzenia.

  1. Prawidłowe sprzątanie

Kurz powróci do mieszkania z opóźnieniem, jeśli prawidłowo wysprzątamy mieszkanie. Należy przestrzegać więc zasady usuwania kurzu od góry do dołu, czyli od lamp, poprzez wyżej położone półki i blaty, aż po podłogę. Kurze warto wycierać chłonną, lekko wilgotną ściereczką, a podłogi po odkurzeniu również myć na mokro. Jeśli mamy w domu zwierzęta, należy też często szczotkować ich sierść poza domem. Dobre efekty da również stosowanie pokrowców na materace i meble tapicerowane – można je często prać, aby regularnie pozbywać się zmagazynowanego kurzu.