Na jakie alergeny jesteśmy narażeni w domu?

Niestety coraz częściej okazuje się, że osobom dorosłym, jaki dzieciom zaczynają doskwierać różnego typu alergie. Co ciekawe, zwykle są one umiejscowione w naszych domach lub mieszkaniach. Roztocza często są bardziej dokuczliwe w domu, niż na zewnątrz innego rodzaju pyłki. Jednak jak ustrzec się przed alergenami? Czy istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka kataru, kaszlu, bądź wysypki u dziecka, które jest uczulone na roztocza, które są w domu?

Jakie zagrożenia alergenne czekają na nas w domu?

Pomimo częstego sprzątania swojego domu, wycierania kurzy i mycia podłóg niektórych roztoczy i czynników alergennych nie sposób wyeliminować. Wydawałoby się, że jednym ze skutecznych czynników walki może być wietrzenie domu, ale z jednej strony ten zabieg pozwala na pozbycie się alergenów i zmniejszenie ryzyka występowania pleśni oraz roztoczy, a także wyeliminowanie czynników chemicznych, zaś z drugiej strony podczas wietrzenia zapraszamy do domu innego rodzaju pyłki, które również mogą wykazywać działanie alergenne. Szczególnie wzmożonym czasem jest okres wiosenno-letni, kiedy pylą trawy, krzewy, drzewa – to z nich pyłki często osiadają na różnych powierzchniach w domu i mogą wywoływać: wysypkę, kaszel, bądź katar.

Sprzątanie pomoże w wyeliminowaniu czynników alergennych?

Kolejnym zabiegiem jest po prostu częste sprzątanie, wycieranie kurzy, mycie podłóg, trzepanie dywanów, a także czyszczenie krzeseł, łóżek oraz innego rodzaju powierzchni materiałowych. Dodatkowo warto pamiętać o częstym praniu firanek lub zasłon – to właśnie na tych elementach najczęściej osiadają roztocza i innego rodzaju uczulające cząsteczki. Alergeny uwielbiają osiadać wysoko, dlatego warto zwrócić uwagę na czyszczenie powierzchni, takich jak: lampy, żyrandole czy szafy.

Warto też pamiętać, aby do czyszczenia używać odpowiednich środków, a także końcówek do odkurzacza oraz szczotek. Ponadto przy wyborze odkurzacza można postawić na taki model, który nie tylko odkurza, ale także filtruje powietrze, (wyposażony w filtr dedykowany alergikom) i jest wyposażony w budowę bezworkową – jest to bardzo istotne, ponieważ w odkurzaczach workowych bez odpowiednich zabezpieczeń alergeny ponownie wracają do obiegu powietrza w domu. Warto także zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – jeśli w domu jest zbyt ciepło i zbyt wilgotno, to jest to idealne siedlisko do rozwoju pleśni i grzybów.

Częste pranie ma duże znaczenie

Największym siedliskiem dla roztoczy oraz kurzu jest miękka tkanina, dlatego należy pamiętać o częstym praniu i w odpowiedniej temperaturze wszystkich miękkich powierzchni, a także ubrań, pościeli czy koców.

Jednak najbardziej sprawdzonym i najwygodniejszym sposobem dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza, a zarazem oczyszczania go są specjalne oczyszczacze powietrza, w których montowane są specjalne filtry przystosowane do wyłapywania wszelkich alergenów. Jednym z takich oczyszczaczy jest Dyson oczyszczacz powietrza, który doskonale sprawdza się w warunkach domowych, niszcząc potencjalnie szkodliwe bakterie. Wychwytuje on 99,95% wszystkich cząsteczek o mikrometralnych parametrach. Dodatkowo filtr zatrzymuje je i rozkłada. Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, jednak bazując na dostępnych informacjach w internecie, Dyson oczyszczacz powietrza opinie ma bardzo dobre.