Cykliczne badania pracowników w przedsiębiorstwach jako skuteczna metoda walki z epidemią

Wybuch pandemii koronawirusa wywrócił do góry nogami cały rynek pracy, który musiał przejść natychmiastowe przemiany. Pracodawcy stanęli przed ciężkim zadaniem. Zwolnienia chorobowe, obowiązkowe kwarantanny, praca zdalna wpływają na niższą efektywność przedsiębiorstw. Wprowadzenie zasad reżimu sanitarnego, dezynfekcja, noszenia maseczek, nie są 100% zabezpieczeniem. Mimo wprowadzenia obostrzeń sanitarnych koronawirus nadal stanowi duży problem w przedsiębiorstwach, dlatego coraz więcej z nich decyduje się na korzystanie z cyklicznych badań pracowników. Badania profilaktyczne w czasach pandemii pozwala na efektowne zarządzanie zasobami przedsiębiorstw oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa pracownikom. Dzięki takim badaniom pracodawca ma pewność, że większość pracowników nie przejdzie na kwarantannę w tym samym czasie.

Na czym polegają cykliczne badania pracowników?

Cykliczne badania pracowników jest to usługa kierowana do przedsiębiorców zarówno małych jak i dużych firm. Badania odbywają się na terenach przedsiębiorstwa i charakteryzuje je szybkie wykonanie oraz krótki czas oczekiwania na wynik. Usługa ta pozwala na odizolowanie przed rozpoczęciem pracy pracownika zarażonego wirusem COVID-19 od zdrowego. Takie badanie wykonuje się wszystkim pracownikom, dzięki czemu osoby, które nie mają żadnych objawów chorobowych, a są zarażone, zostaną wykryte. Zaletą takich badań jest ich szybkość, ponieważ samo badanie trwa około 10 sekund.

Jakie są rodzaje testów?

Testy, które wykonuje się przy takim badaniu to testy antygenowe. Badanie polega na pobraniu wymazu z nozdrzy, dzięki czemu nie jest to badanie inwazyjne i bolesne. Czas oczekiwania na wynik to około 15 minut, przy czym w razie wykrycia wirusa COVID-19 pracownik nie jest zgłaszany do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Kolejny rodzaj badania to test RT-PCR, który metodologią przypomina test antygenowy, natomiast czas oczekiwania na wynik trwa do 48 godzin. Badanie RT-PCR pozwala na swobodne przekraczanie granic, a także na przedterminowe zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny. Wynik badania jest zgłaszany do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Ostatni rodzaj to badanie IgG Igm, czyli test dzięki któremu dowiadujemy się czy zachorowaliśmy na koronawirusa. Test ten wykonujemy pobierając krew a wynik dostajemy po 15 minutach.

Decydując się na cykliczne badanie pracowników już po dwóch tygodniach można zaobserwować wyraźny spadek infekcji wewnątrz zakładu, a także wśród rodzin i bliskich naszych pracowników. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.zdrovotic.pl