Targi GULFOOD 2018

Tradycyjnie, jak co roku, w drugiej połowie lutego (18-22) br. w Dubaju odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów GULFOOD 2018.

Jest to jedno z największych na świecie wystawowych spotkań branży spożywczej, któremu towarzyszą cykliczne imprezy typu:

 • Salon oceny umiejętności kucharskich najlepszych szefów kuchni, kucharzy i piekarzy świata;
 • Puchar Świata Cezve/Ibrik – rywalizacja wiodących na świecie baristów;
 • Warsztaty HALAL – warunki produkcji i certyfikacji na świat muzułmański i niemuzułmański większości produktów spożywczych.

Targi GULFOOD 2018 w skrócie:

 • 97,2 tys. odwiedzających gości;
 • 5012 wystawców (rekord);
 • Reprezentacja 185 krajów (wizytujący i wystawcy);
 • 95 nowych produktów spożywczych;
 • 55 polskich wystawców pod szyldem narodowym oraz kilkunastu w podmiotach o kapitale mieszanym;
 • 6 firm mleczarskich (TYLKO) i dużo obserwatorów;
 • Stoiska narodowe: KOWR, PARP i KRD „Europejski drób – w jakości siła”;
 • Delegacja polska w osobie sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniewa Babalskiego.

Stale rośnie wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. W 2107 roku wartość eksportu wyniosła ok. 85 milionów euro (obroty 88 milionów euro), ale są one zdecydowanie niższe od naszego potencjału. Głównymi produktami eksportowymi są (ogólnie) przetwory spożywcze, słodycze i papierosy.

W Polsce Zjednoczone Emiraty Arabskie pozostają jako jeden z docelowych pozaeuropejskich rynków zagranicznych w programach promocyjnych.

Targi to także okazja do wizyty w jednym z najdynamiczniej rozwijających się zakątków świata.

Dubaj to 2,5 milionowe miasto (emirat), kiedyś mała wioska rybacka i połowu pereł, od lat 80. jest najdynamiczniej rozwijającym się miastem świata, porównywalnym jedynie z niektórymi miastami chińskimi; to także miasto, gdzie wśród mieszkańców zdecydowaną przewagę liczebną mają imigranci z Azji i Afryki, oraz ok. 100 tys. Brytyjczyków.

Decyzja rządu o przejściu z gospodarki uzależnionej dochodowo od wydobycia ropy na nastawioną na usługi i turystykę oraz utworzenie specjalnych stref ekonomicznych (brak podatków i ceł) skutkuje niesamowitym boomem gospodarczym i budowlanym. Promowana jest turystyka, budowany jest Dubailand oraz inne projekty z ogromnymi centrami handlowymi, parkami rozrywki, obiektami kultury czy stadionami.

Ultranowoczesna architektura, unikatowe wieżowce (ok. 500), czy hotel-żagiel wybudowany na sztucznej wyspie (2009 rok) wysokości 850 m jest najwyższą konstrukcją wybudowaną przez człowieka, obok największe na świecie centrum handlowe (Dubai Mall) i metro na poduszce magnetycznej. Do tego należy dodać wielkie porty morskie i lotnicze, największy hotel (6,5 tys. pokoi), wydłużenie linii brzegowej kraju o 500 mil i kolejne sztuczne wyspy, najwyższy z planowanych budynków na świecie, (wysokość powyżej 1 km) to wszystko przyprawia o zawrót głowy i patrząc na jednocześnie pracujące kilkaset dźwigów budowlanych (ok. 1/3 na świecie) odnosi się wrażenie rosnącej potęgi Dubaju – miasta przyszłości.

W.M.W