Smaki Regionów 2015

W dniach 19-22 września 2015 odbyły się Targi Smaki Regionów. Jest to wydarzenie, które zrodziło się z potrzeby promocji produktów lokalnych z oznaczeniami geograficznymi oraz tych, które stanowią kulinarne dziedzictwo naszego kraju. To właśnie na nim prezentowane są kulinarne perełki z niemalże każdego zakątka naszego kraju. Rarytasy, których na próżno szukać w supermarketach, co roku przyciągają do Poznania kilkadziesiąt tysięcy smakoszy. Targi Smaki Regionów od lat są największym w naszym kraju wydarzeniem promującym polską tradycyjną żywność.

Organizatorzy tego wydarzenia – Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Związek Województw RP – zaprosili do współpracy wszystkie regiony Polski. Wystawcami  były poszczególne województwa naszego kraju, które na swoich stoiskach prezentowały ofertę producentów win, chlebów, ciasta, serów, wędlin i innych przetworów regionalnych.

Dzięki temu, że produkty regionalne wyrabiane są w sposób tradycyjny i na małą skalę, charakteryzują się wyjątkowymi walorami smakowymi. To właśnie przyciągnęło do Poznania tysiące zwiedzających. Rozsmakowali się oni w tradycyjnie wędzonych wędlinach, serach, miodach leczących niemalże każde schorzenie, pierogach czy pieczywie na zakwasie. Koneserzy alkoholu mogli uraczyć się piwem oraz regionalnymi nalewkami.

20 września zostały wręczone Kulinarne Perły, czyli nagrody XV edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Najlepsze tradycyjne, regionalne i lokalne produkty oraz dania otrzymały statuetkę „Perła 2015”. Zostały również wręczone „Klucze do Polskiej Spiżarni” – prestiżowa nagroda dla osób, organizacji, instytucji zasłużonych w promowaniu produktów tradycyjnych. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

W XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów – PERŁY 2015” otrzymali m.in.:

 • Dolnośląskie: Adam Kudłaty za ser kozi goleszański,
 • Kujawsko-Pomorskie: Hieronim Błażejak za ser nieboszczyk,
 • Podlaskie: Biruta Zimnicka za ser owocowy/obaliu suris i Firma Dażynka Nadbużańkie Smaki Grażyna Putkowska za ser nadbużański dojrzewający,
 • Pomorskie: Pomorski Browar Tradycyjny z Gdyni Sebastian Wawszczak i Lucjan Iwanowicz za piwo starogdańskie,
 • Świętokrzyskie: Agnieszka Kobryń i Jacek Pietrasiewicz Farma Jaga za ser kozi zakamieński,
 • Wielkopolskie: Lila Nowaczyk za twaróg tradycyjny z mleka krowiego,
 • Zachodniopomorskie: Lidia Ordysińska za serek kozi.

Podczas targów przyznano również certyfikaty „Jakość Tradycja”. W branży mleczarskiej certyfikaty otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców ze Strzałkowa za: Twaróg półtłusty ze Strzałkowa, Twaróg śmietankowy ze Strzałkowa i Twaróg wiejski ze Strzałkowa.

Złoty Medal Targów „Smaki Regionów” otrzymują najlepsze produkty żywności naturalnej i tradycyjnej z obszaru państw Unii Europejskiej, zgłoszone jako eksponat wystawienniczy na stoisku podczas trwania targów. Konkurs rozegrany został w dwóch kategoriach: produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Oceniane były m.in. tradycyjność produktu, jego jakość, konkurencyjność, opakowanie oraz promocja danego regionu przez produkt zgłoszony do konkursu. W branży mleczarskiej otrzymali je:

 • Spółdzielnia Mleczarska w Skarszewach za Ser Stary Szenker,
 • Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców za Twaróg Wiejski ze Strzałkowa,
 • Produkty Mleczarskie Agnieszka i Marcin Bielec za Ser Koryciński Swojski,
 • Spółdzielnia Mleczarska „KAMOS” za Karkonoski Ser Pleśniowy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.