AgroSukces niejedno ma imię

9.10.2015 br. w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie Ludzi Rolnictwa i Agrobiznesu zatytułowane „AgroSukces niejedno ma imię”, zorganizowane przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub.

Tematem spotkania była m.in. konkurencyjność polskiego sektora rolno-spożywczego w warunkach globalizacji. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Polskie firmy z sektora rolno-spożywczego nieprzerwanie się rozwijają i dostosowują do wymogów nowoczesnego rynku. Wspieramy je w ekspansji na rynki zagraniczne, na których jakość polskiej żywności jest znana i doceniana – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z fundamentów bezpieczeństwa nowoczesnego państwa. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcom działającym w tym obszarze stworzyć warunki do stabilnego rozwoju. Robimy to m.in. działając na rzecz ekspansji polskich firm na nowe, perspektywiczne, w tym również pozaeuropejskie, rynki – zaznaczył.

Podkreślił, że polska żywność i polscy przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego cieszą się dobrą opinią i uznaniem poza granicami kraju. – Dowodem na to jest m.in. powodzenie, jakim cieszy się Polski Pawilon w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Zgodnie z hasłem tegorocznej wystawy „Wyżywienie planety, energia dla życia” prezentowany jest potencjał polskiego sektora rolno-spożywczego – ocenił. Dodał, że ten obszar jest dziś jedną z najbardziej konkurencyjnych i innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki.

Podczas spotkania wicepremier wręczył również Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej” polskim agroprzedsiębiorcom i rolnikom, którzy od wielu lat są obecni na rynku, a ich towary są cenione przez klientów. Wśród odznaczonych znaleźli się prezesi spółdzielni mleczarskich i osoby, których firmy blisko współpracują z branżą mleczarską:

Tadeusz Badach, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,

Maria Czwojdrak, Prezes Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana” w Środzie Wielkopolskiej,

Tadeusz Łuczak, Prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego A-Lima Bis ze Środy Wielkopolskiej,

Krzysztof Nozderka, Prezes C. Olsen Trading w Warszawie,

Janusz Skowroński, Prezes Tewes Bis z Barczewa.

 

Zaproszeni goście zapoznali się też z prezentacją nt. „Konkurencyjność polskiego sektora rolno-spożywczego w warunkach globalizacji”, którą przedstawił prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy.