IV Forum Technologii Serowarskich

W dniach 28-30 października w Hotelu Atut w Licheniu odbyło się IV Forum Technologii Serowarskich. Forum podzielone zostało na 5 paneli tematycznych.

PANEL I: DYSKUSYJNY: Co dalej z polskim serem?

Referaty wprowadzające wygłosili: Piotr Szajner z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pt. „Rynek sera w Polsce i Unii Europejskiej”, Agnieszka Kurzemska z PMR Consulting & Research pt. „Trendy i wyzwania rynkowe” i Jan Szpiek z firmy Chr. Hansen pt. „Światowy rynek sera”. Następnie odbyła się dyskusja, w której udział wzięli: Dariusz Sapiński, prezes OSM Mlekovita i przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa, Edward Bajko – prezes SM Spomlek, Zenon Michaś – prezes SM Lazur, prof. Grażyna Cichosz – UWM, prof. Antoni Pluta – SGGW, Dorota Śmigielska – Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Tomasz Barski – wiceprezes ZM Mlecz Grupa Lacpol i Eugeniusz Czebanik – dyrektor zakładu w Toruniu Grupa Lacpol.

PANEL II: Innowacyjne technologie produkcji, którego moderatorem był prof. Antoni Pluta z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. W tej części można było wysłuchać następujących referatów: Maciej Szczepanik z firmy Anti-Germ pt. „Ekologiczny sposób mycia form serowarskich i dezynfekcji powietrza”, Marek Jastrzębski z firmy Pall pt. „Pall microflow XL – urządzenie do filtrowania solanek serowarskich”, Marek Stelmaszuk z CSK pt. „Pasta Filata” oraz Antoni Pluta z SGGW pt. „Wykorzystanie koncentratu UF w produkcji serów topionych”.

Wieczorem odbyła się Gala Konsumenckiego Konkursu Sera Szefów Kuchni – GOLDEN CHEESE POLAND 2015 oraz wręczenie medali laureatom konkursu.

Drugi dzień konferencji rozpoczął Panel III: Wartości zdrowotne i zagospodarowanie serwatki. Białka mleka. Jego moderatorem był prof. Waldemar Gustaw z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Swoje referaty wygłosili w nim: Justyna Żulewska z UWM w Olsztynie pt. „Serwatka: przekleństwo czy błogosławieństwo?”, Jan Marjanowski z firmy MARCOR pt. „Zagospodarowanie permeatów poserwatkowych i skroplin z wyparek serwatki – na podstawie praktycznych doświadczeń”, prof. Waldemar Gustaw z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pt. „Właściwości fizykochemiczne ekologicznych serów zagrodowych” oraz dr hab. Bartosz Sołowiej z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pt. „Wysokobiałkowe sery topione”.

Panel IV: Nowoczesna technika w produkcji serów i twarogów, moderował dr inż. Jarosław Kowalik z Wydziału Nauki o Żywności UWM z Olsztynie. Uczestnicy wysłuchali następujących referatów: Agnieszka Dybicz z firmy GAL pt. „Prezentacja BFR Systems. Krojenie stałowagowe serów okrągłych”, Wiesław Białas z firmy Ilapak pt. „Opakowania otwórz/zamknij – maszyny pakujące ILAPAK”, Sandra Spinkiewicz z firmy Spinex pt. „Wyspy zaworowe Pentair Südmo – od projektu po realizację”, Janusz Grygiel z firmy Hypred pt. „AQUA AURUM – optymalizacja pracy i kosztów mycia form serowarskich”, Rafał Bielaszka z Ulma Packaging pt. „Innowacyjne opakowania dla przemysłu mleczarskiego”, Łukasz Goły z firmy Radex pt. „Technologiczne i techniczne rozwiązania firmy Radex dla branży sektora mleczarskiego” i Michał Janczukowicz z firmy Negele pt. „Separacja faz – eliminacja strat i poprawa jakości produktu”.

Panel V, przygotowany przez „Przegląd Mleczarski”, nosił tytuł Bezpieczeństwo i jakość serów i twarogów. Referaty, które w nim zaprezentowano to: dr inż. Jarosław Kowalik z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie pt. „Elementy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w produkcji serów”, dr inż. Katarzyna Staniewska z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie pt. „Informacyjna i promocyjna funkcja opakowań serów i twarogów”, Karol Woźniak z firmy Supravis pt. „Bezpieczne, wydajne pakowanie i budowa marki”, Andrzej Twardowski z firmy KDS pt. „Etykiety dedykowane branży mleczarskiej – aspekty technologiczne i wizualne” oraz prof. Grażyna Cichosz z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie pt. „Ser dojrzewający w profilaktyce miażdżycy i nowotworów”.

Po ostatnim panelu uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Bazyliki w Licheniu.

Ostatniego dnia Forum odbył się wyjazd na wycieczkę techniczną do Spółdzielni Mleczarskiej LAZUR w Nowych Skalmierzycach.