Piknik Poznaj Dobrą Żywność 2019

11 maja 2019 na Warszawskim Torze Wyścigów Konnych na Służewcu odbył się Piknik Poznaj Dobrą Żywność zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hasło przewodnie Pikniku to „Polska Smakuje”.

– Chcę, aby wszyscy, którzy dostrzegają związek między swoim zdrowiem i odżywianiem, mieli możliwość posmakowania najlepszej polskiej żywności – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski otwierając Piknik.

Ponad 100 wystawców prezentowało produkty oznaczone znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, a także produkty regionalne, lokalne, tradycyjne i ekologiczne. Wśród nich były 24 zakłady mleczarskie: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach, „LAZUR” – Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych, Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Garwolinie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL w Nowym Tomyślu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Skierniewice, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Spółdzielnia Mleczarska Bieluch w Chełmie, Średzka Spółdzielnia Mleczarska „JANA” w Środzie Wielkopolskiej, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, Spółdzielnia Mleczarska Kamos, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Wart-Milk w Sieradzu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Bychawa, Polska Izba Mleka, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie, Spółdzielnia Mleczarska Rospuda w Filipowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku, które zaprezentowały szeroką gamę swoich produktów.

– Polacy nie chcą już żywności anonimowej, tylko takiej, która pochodzi od znanego rolnika, wiąże się ze smakami rodzinnej kuchni. Żywności, która jest ekologiczna i przetworzona w jak najmniejszym stopniu – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– W Polsce żywność jest smaczna, bezpieczna, jak również bardzo dobrej jakości, a także nie za droga. I to przede wszystkim Polacy powinni z tej żywności korzystać. Powinna być ona podstawą diety tych, którzy dbają o swoje zdrowie i dobrą kondycję – mówił minister i dodał, że to również patriotyzm narodowy i wspieranie polskiej gospodarki.

Na służewieckim torze przygotowano także wiele innych atrakcji. Swoje stoiska przygotowały organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, naukowe oraz muzea rolnicze w Szreniawie i w Ciechanowcu. Można było poznać zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne sposoby produkcji. Obejrzeć zabytkowe maszyny rolnicze i narzędzia do produkcji. Paradę ciągników rolniczych rozpoczął minister Ardanowski na ciągniku C 355.

Polska Izba Mleka wspólnie z kotem Mleczysławem – maskotką programu realizowanego przez Polską Izbę Mleka pod nazwą „Mamy kota na punkcie mleka” – promowała spożycie mleka i produktów mleczarskich oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Przygotowała liczne konkursy, mleczne zawody oraz zabawy ruchowe przeznaczone dla całych rodzin.

Swoją ofertę zaprezentowała też Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II z Ciechocinka.

Bogatą, wakacyjną ofertę przedstawiały gospodarstwa agroturystyczne Było także mini zoo zwierząt gospodarskich, wiele atrakcji i konkursów dla dzieci. Podczas Pikniku rozstrzygnięty został drugi, mazowiecki etap Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Łuzkach, które przygotowało dziki bigos z czerwoną porzeczką podawany w chlebie.

Specjalnym wydarzeniem Pikniku, który wpisał się obchody 80-lecia powstania w Warszawie Torów Wyścigów Konnych Służewiec, była gonitwa o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wygrał ją ogier Palazzo ze Stadniny Koni Janów Podlaski. Dekoracji zwycięskiego konia dokonał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Piknik „Poznaj Dobrą Żywność” odwiedziły tłumy warszawiaków i gości z różnych regionów kraju, a także z zagranicy, którzy zachwycali się polskimi smakami. Przyszły tu całe rodziny z dziećmi i każdy znalazł coś smacznego i interesującego dla siebie.