Polmlek świętował 25 lat działalności

Przyjaciele, środowisko mleczarskie, kontrahenci oraz pracownicy i dostawcy przyjechali 5. września br. do Gniewu na Pomorzu, aby wspólnie świętować ćwierć wieku działalności największej prywatnej polskiej firmy mleczarskiej – Polmleku.

Świętowanie rozpoczęło się już wczesnym popołudniem. Na zamku krzyżackim w Gniewie, który jest własnością Polmleku, ustawiono scenę z której programem kabaretowym bawił publiczność Piotr Bałtroczyk. Jego występ był przerywany występem zespołu Strusie 4 oraz pokazem rycerskim, który miał miejsce przed sceną.

Dopiero około 16:30 rozpoczęła się cześć oficjalna – wyświetlono film, który pokazał historię firmy oraz jej obecny stan. Pokazano wszystkie zakłady Grupy, omówiono ich historię, specjalizację oraz pokazano załogę. Potem na scenie pojawili się zapowiedziani przez Bałtroczyka właściciele Polmleku – Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski. Po licznych przywitaniach i podziękowaniach dla przybyłych gości, Andrzej Grabowski podkreślił, że od początku działania miał szczęście do ludzi, których napotykał na swojej drodze. Po wystąpieniu gospodarzy na scenie pojawił się reprezentant rządu – Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Powiedział, iż w jego ocenie Polmlek zapewnia polskim rolnikom pewność płatności i stabilizację działania. Wskazał, również, że Polmlek wykupując zakład produkcji soków Fortuna od zagranicznego podmiotu, wpisuje się w rządową strategie repolonizacji przemysłu. Nadmienił, iż Polmlek to firma z polskim kapitałem, co jest szczególnie ważne dla obecnego rządu. Również wspomniał o bieżących działaniach jego ministerstwa na rzecz polskiego rolnictwa – wymienił m.in. program wapnowania gleb i zbiórkę folii rolniczych. Jako kolejny głos zabrał Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, który podkreślał dobrą współpracę jego instytucji z Polmlekiem. Odczytał także fragment listu, jaki do właścicieli firmy skierował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, który nie mógł przybyć osobiście.

Z innych ważnych osób, które pojawiły się na scenie trzeba wymienić prof. dr hab. Ryszarda J. Góreckiego, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wskazał on, że Polmlek jest doskonałym przykładem świetnej współpracy biznesu z nauką. Poinformował, że właściciele firmy będą w radzie doradczej rektora UWM. Zauważył również, iż zakłady firmy są szansą rozwoju całych regionów naszego kraju.

Na zakończenie oficjalnej części, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki otrzymali od pracowników firmy rower tandem, a Andrzej Grabowski zapowiedział obecnym rolnikom wzrost ceny płaconej przez Polmlek za mleko, co wywołało bardzo entuzjastyczne reakcje.

Po części oficjalnej na głównej scenie odbył się koncert zespołu Brathanki, natomiast w tym samym czasie można było wziąć udział w turnieju łuczniczym i kuszniczym, zwiedzić zamek z przewodnikiem, przejechać się bryczką oraz dobrze zjeść.

Oprócz wymienionych wyżej gości, świat mleczarski reprezentował m.in. Waldemar Broś – prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Stanisław Duch z SM Mlekovita, Przemysław Mikołajczyk – były prezes Polmleku, prof. Zygmunt Zander i dr Fabian Dajnowiec z UWM z Olsztyna, Wiesław Żebrowski – prezes Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej, Łukasz Jurkowski – prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich, Czesław Cieślak – prezes OSM Koło, Ryszard Masalski – prezes OSM Maluta i wielu innych.

Około godziny dwudziestej zakończył się ostatni koncert na scenie zespołu The King's Friends. Natomiast w części dla VIP-ów impreza taneczna trwała do białego rana.