Aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim

17 lutego 2022 w siedzibie KZSM Zw. Rew. w Warszawie, odbyło się sympozjum pt. „Aktualna sytuacja w sektorze i na rynku mleczarskim”, w którym udział wziął Henryk Kowalczyk, wiceprezes Rady Ministrów, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezesi zakładów mleczarskich i przewodniczący rad nadzorczych.

Sympozjum to cykliczne spotkania organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny, które odbywają się od 2010 roku, na których poruszane są aktualne problemy i zagadnienia związane z sektorem mleczarskim.

Spotkanie otworzył Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew., który omówił aktualną sytuację na rynku mleka w Polsce i UE.

Następnie głos zabrał Henryk Kowalczyk, wiceprezes Rady Ministrów, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Polskie mleczarstwo i produkcja mleka, na tle innych rynków, ma się dobrze. Dlaczego? Bo jest w polskich rękach – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że spółdzielcza forma i polski kapitał sprawiają, że pomimo nielicznych wyjątków ten sektor dobrze funkcjonuje i dobrze współpracuje z rolnikami.

Odnosząc się do obaw związanych ze zmianami Wspólnej Polityki Rolnej i podejścia do rolnictwa wicepremier zwrócił uwagę, że Europejski Zielony Ład jest przede wszystkim ambitnym programem ochrony środowiska i klimatu Unii Europejskiej.

Po wypowiedzi ministra zadawano pytania. Poruszono ważne kwestie dla mleczarstwa jak:

  • problemy spółdzielczych zakładów wynikające z wprowadzenia Ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi,
  • potrzebę powołania komisji trójstronnej złożonej z przedstawicieli rolników, przetwórców i handlu, której współpraca pomogłaby stabilizować rynek,
  • konieczność zapewnienia ciągłości dostaw energii dla przemysłu mleczarskiego,
  • znaczący wzrost kosztów produkcji w rolnictwie i przemyśle mleczarskich, możliwości dopłat do nawozów,
  • emisje CO2 w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
  • możliwości dopłat dla młodych rolników.

Na zakończenie spotkania minister Henryk Kowalczyk odpowiadał na pytania mleczarzy.