AgroRing wyzwania sektora rolno-spożywczego w Polsce

AgroRing – wyzwania sektora rolno-spożywczego w Polsce to temat Seminarium zorganizowanego 4 marca br. przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, które odbyło się w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie. Na spotkanie z producentami i przetwórcami żywności przybyli: prof. Andrzej Kowalski – dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu w MRiRW i Czesław Siekierski – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Każdy z nich najpierw przedstawił swój punkt widzenia na poruszany temat, a potem odpowiadał na pytania uczestników AgroRingu – wybitnych praktyków, tj. rolników i agroprzedsiębiorców, a także przedstawicieli organizacji branżowych, instytutów naukowo-badawczych i doradztwa rolniczego.

Pytania skierowane do Ministra Ryszarda Zarudzkiego dotyczyły m.in. opóźnień w wypłatach bezpośrednich i konsekwencji z tym związanych, projektu ustawowy o 5-letnim zakazie sprzedaży ziemi z Zasobu Skarbu Państwa, a także kontrowersyjnych zapisów w kwestii przekazania ANR władzy nad obrotem ziemią będącą własnością prywatną rolników oraz planowanych rozwiązań w przygotowywanej ustawie o ubezpieczeniach rolniczych.

Do prof. Andrzeja Kowalskiego, który przedstawił obszerną diagnozę aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie i agrobiznesie oraz europosła Czesława Siekierskiego skierowane były pytania dotyczące uwarunkowań międzynarodowych, m.in. o ewentualne skutki dla polskiego rolnictwa i przetwórstwa negocjowanej umowy handlowej między Unią Europejską i USA, o kończące się przewagi konkurencyjne polskiego rolnictwa i przetwórstwa na arenie europejskiej oraz o mającym niedługo rozpocząć się przeglądzie Wspólnej Polityki Rolnej.

   
 

 

W trakcie trwania Seminarium wręczono pamiątkowe puchary gościom honorowym.

Buławę Hetmańską, nagrodę AgroBiznesKlubu im. Andrzeja Warchoła oraz specjalny dyplom z rąk prezydenta ABK Macieja Paradowskiego i prezesa KZSM Waldemara Brosia otrzymał Lucjan Kurowski, twórca i współwłaściciel założonej w 1960 r. Szkółki Roślin Ozdobnych KUROWSCY w Końskowoli, którą na 30 ha prowadzi razem z synem Grzegorzem i wnukiem Jakubem.

Medale 25-lecia Agroprzedsiębiorcy RP otrzymali:

  • Arkadiusz Nowicki – Metalbud Nowicki,
  • Krzysztof Nozderka – C. Olsen,
  • Wiesław Różański – UPEMI
  • Józef Grot – ZPM Grot.

Z rąk ministra Ryszarda Zarudzkiego i europosła Czesława Siekierskiego odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymała Anna Chachulska.

„W podziękowaniu za pomoc w zorganizowaniu Seminarium” pamiątkowe puchary wręczone przez prezydenta ABK Macieja Paradowskiego i prezesa KZSM Waldemara Brosia otrzymali:

  • Ubojnia Drobiu Piórkowscy z Woli Cyrusowej,
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu,
  • Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiaków ze Zdziechowa,
  • Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewiczów z Komorowa,
  • Firma Trans-Rol Kruszewo z Wypych,
  • Agencja NPM Anna Chachulska, wydawca Nowego Przeglądu Mleczarskiego.pl.

Ponieważ była to ważna dla branży rolnej dyskusja, zamieszczam nagranie audio całego Seminarium: