Regionalia 2016

W dniach 22-24 kwietnia 2016 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbyły się Jubileuszowe, 5 Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych REGIONALIA. Honorowy patronat nad Targami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Podczas Targów można było zapoznać się z żywnością tradycyjną, regionalną i ekologiczną, naturalnymi kosmetykami, środkami czystości i wyrobami rzemieślniczymi.

Zwiedzający mogli skosztować regionalnych przysmaków nie tylko z kraju, ale także z innych krajów takich jak Argentyna, Australia, Austria, Grecja, Kanada, Maroko, Turcja, Uzbekistan, Wielka Brytania i Włochy oraz obejrzeć ciekawe prezentacje na temat tradycyjnej żywności.

Można też było przyjrzeć się z bliska pracy żaren mielących zboże na mąkę razową do wypiekanego chleba, obejrzeć pokaz luzowania gęsiny i spróbować pieczonej gęsi.

Podczas Targów odbywały się też liczne szkolenia oraz konferencje, na których można się było dowiedzieć m.in. o zaletach produktów znakowanych symbolem „Jakość Tradycja”, który jest pierwszym krajowym systemem certyfikującym żywność regionalną i tradycyjną.

„Jakość i tradycja a rynkowe realia” – to temat wystąpienia Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, podczas którego prelegenci omówili zalety certyfikowanej żywności i zachęcali producentów do ubiegania się o znak „Jakość Tradycja”.

Seminaria i warsztaty były otwarte dla wszystkich odwiedzających Targi, a sesje merytoryczne stały się okazją do wymiany doświadczeń wśród przedstawicieli branży spożywczej i gastronomicznej, a dla indywidualnych klientów szansą na zdobycie informacji o produktach od branżowych ekspertów i producentów.

 

Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi działał punkt informacyjny, w którym dostępne były materiały na temat unijnej certyfikacji produktu: Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS).

Wśród wystawców znalazły się też zakłady mleczarskie. Swoje produkty oferowali: Frąckowiak ZPSIH s.j, FZZPM w Polsce ZUH ROBICO, Spółdzielnia Mleczarska KaMos z Kamiennej Góry, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Top-Tomyśl z Nowego Tomyśla, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach oraz mleczarskie wyroby regionalne, przyzagrodowe.

Dostawcy i producenci mieli możliwość zgłoszenia swojego produktu do prestiżowego konkursu na Najlepszy Produkt Targów Regionalia 2015. Nagroda główna, Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Złoty Medal Targów Regionalia, to nie tylko dodatkowe korzyści promocyjne, ale i szansa na zdobycie zaufania klientów. Wyróżnienia zostały przyznane produktom odznaczającym się najwyższą jakością w następujących kategoriach: „Skarby natury”, „Promile i procenty”, „Natura i uroda” i „Rękodzieło”. Konkurs odbywał się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

W tym roku Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za „Najlepszy Produkt 5 Targów Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia 2016” otrzymała Spółdzielnia Mleczarska KaMos z Kamiennej Góry za kamiennogórski ser pleśniowy.

Serdecznie gratulujemy.