Piknik Poznaj Dobrą Żywność 2023

18 czerwca 2023, na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbył się Piknik Poznaj Dobrą Żywność. Mimo niesprzyjającej pogody produkty wysokiej jakości zaprezentowało ponad 100 wystawców. Nie zabrakło również atrakcji dla całych rodzin, a specjalnym wydarzeniem pikniku tradycyjnie była gonitwa o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoje stoiska przygotowały organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, instytuty naukowe oraz muzeum rolnicze. Licznie zaprezentowały się również zakłady mleczarskie.

– Polska żywność jest coraz bardziej oczekiwana zarówno na stołach polskich, jak i europejskich. Jest tak dlatego, że – kolokwialnie mówiąc – stosujemy stosunkowo mniej chemii i sztucznych dodatków, dlatego konsumenci z innych krajów chętnie po nią sięgają – podkreślił minister Robert Telus.

– Piknik Poznaj Dobrą Żywność to promocja żywności najwyższej jakości, a bardzo nam zależy na tym, aby promować polską żywność. Produkt Polski to produkt, w którym 75% surowców pochodzi od polskiego rolnika, a te 25% to dodatki, których nie wytwarzamy w Polsce – podkreślił sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Wiceminister zwrócił uwagę, że na pikniku można kupić produkty prosto od rolnika, produkty które wytwarzane są w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Zgodnie z tradycją Pikniku na Torach Wyścigów Konnych Służewiec odbyły się parady historycznych ciągników, które poprowadzili minister Robert Telus i wiceminister Rafał Romanowski.

Nieodzownym elementem Pikniku była również Gonitwa o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wygrał trzyletni ogier Fierce Eagle. Właścicielom zwycięskiego konia puchar wręczył minister Robert Telus.

W programie Pikniku znalazły się m.in. pokazy i warsztaty kulinarne oraz prezentacja zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych.

Na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, gier, warsztatów i zabaw tematycznych.

Podczas Pikniku zaprezentowały się zespoły muzyczne ze szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odbyły się także występy muzyczne oraz taneczne połączone z warsztatami.

Na Pikniku PDŻ znalazły się strefy:

  • Organizacji branżowych – na ich stoiskach odbyły się m.in. pokazy i warsztaty kulinarne połączone z degustacjami, prezentacje produktów wyróżnionych znakami jakości oraz liczne konkursy z nagrodami dla najmłodszych.
  • Muzealna – Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zorganizowało wystawę polskich zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Jedną atrakcji Pikniku był przejazd zabytkowych maszyn. Zaprezentowana została także oferta edukacyjna Muzeum dotycząca tradycji życia na wsi.
  • Atrakcji dla najmłodszych – na najmłodszych uczestników Pikniku czekały m.in. dmuchany zamek do skakania, dmuchany basen z piłeczkami, dmuchana zjeżdżalnia oraz dmuchany plac zabaw, sztuczna krowa do dojenia, malowanie twarzy czy pokazy z bańkami mydlanymi. Odbyły się konkursy i warsztaty promujące prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci i młodzieży. Grupa instruktorów zaprezentowała 4 bloki taneczne pod hasłem: W zdrowym ciele zdrowy duch.