AgroLiga 2015 w Placu Prezydenckim

14 czerwca br. w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbyła się 23 edycja konkursu AgroLiga.

Konkurs AgroLiga organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Kapituła konkursu AgroLiga 2015, powołana przez organizatorów konkursu na szczeblu krajowym, wyłoniła Mistrzów Krajowych, Wicemistrzów Krajowych oraz Laureatów Krajowych AgroLigi 2015 na podstawie nadesłanych zgłoszeń przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Tradycyjny patronat nad konkursem objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel, prezes ARiMR – Daniel Obajtek i prezes ARR – Łukasz Hołubowski. Celem konkursu jest wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi 2015 w kategoriach: Rolnicy i Firmy.

 

W tym roku wyjątkowo w kategorii Rolnicy Mistrzami Krajowymi AgroLigi 2015 zostali ex aequo:

 •  Anna i Sylwester Jaszczołtowie z Jaszczołtów w woj. podlaskim, specjalizujący się w produkcji mleka (240 ha, roczna produkcja 1,6 mln litrów),
 •  Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczykowie Gospodarstwo Specjalistyczne Uprawa Warzyw Gruntowych, Nowe Miasteczko w woj. lubuskim (75 ha, specjalizacja w uprawie rzodkiewki – 250 tys. pęczków dziennie).

Mistrzem krajowym AgroLigi 2015 w kategorii „Firmy” została firma Dramiński SA z Olsztyna.

W kategorii „Rolnicy” tytułem wicemistrzów krajowych uhonorowano:

 •  Mirosławę, Kazimierza i Leszka Grodzichów z Krzyżanek w woj. wielkopolskim, prowadzących gospodarstwo specjalizujące się w chowie trzody w cyklu zamkniętym,
 •  Alicję i Andrzeja Koconiów z Łososiny Dolnej w woj. małopolskim, których gospodarstwo specjalizuje się w szklarniowej produkcji pomidorów i ogórków,
 •  Danutę i Adama Kowalów z Futorów w woj. podkarpackim, specjalizujących się w uprawie warzyw i produkcji wyrobów plecionkarskich z wikliny,
 •  Sylwię i Krzysztofa Ostrowskich z Dobrocina w woj. dolnośląskim, prowadzących gospodarstwo „Marianówek”, specjalizujące się w towarowej produkcji roślinnej i produkcji bydła.

W kategorii „Firmy” tytułem wicemistrzów krajowych uhonorowano:

 •  Szkółkarstwo Owocowo-Ozdobne „Niedźwiedź” w Starym Dworze w woj. kujawsko-pomorskim,
 •  Przetwórstwo Mięsne Płatek sp.j. w Nowej Wsi Szlacheckiej w woj. małopolskim,
 •  Provitus Dąbrowski Malesa sp.j. z Radzymina w woj. mazowieckim,
 •  Firmę Metal-Fach z Sokółki w woj. podlaskim,
 •  Firmę Działpol z Działynia w woj. wielkopolskim.

Pierwszym wicemistrzem AgroLigi 2015 w kategorii „Firmy” została firma Agro-Kocięba z Czarnocina w woj. łódzkim, nagrodę odebrali właściciele Jadwiga i Bogdan Kociębowie.

Wśród Laureatów Krajowych w kategorii „Rolnicy” znaleźli się też producenci mleka – Jadwiga i Bartłomiej Gorłowie z miejscowości Zatyki w woj. warmińsko-mazurskim oraz Anna i Adam Ogorzałkowie z Czernięcina w woj. lubelskim.

Laureaci Konkursu otrzymali listy gratulacyjne, dyplomy konkursowe i puchary.

Prezydent wręczył również odznaczenie państwowe – za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, naukowej i uczelnianej oraz za działalność polonijną Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej odznaczył obywatela amerykańskiego Jimmy`ego Mazurkiewicza, profesora jednej z największych uczelni w USA – Texas A & M University.

Prezydent odwiedził też stoiska przygotowane przez laureatów AgroLigi.