Wielkopolskie Święto Mleka

20 sierpnia br. w Kole odbyło się Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego. Obchody Święta rozpoczęła konferencja pt. „Wielkopolskie mleczarstwo dziś i jego perspektywy”, która odbyła się w siedzibie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole. Prezes OSM w Kole, Czesław Cieślak, powitał zaproszonych gości i opowiedział o Spółdzielni.

W konferencji wzięło udział ok. 100 osób: posłowie, władze województwa, władze powiatu Kolskiego, władze miasta Koła, władze samorządowe z innych powiatów, producenci mleka z powiatu kolskiego, prezesi wielkopolskich mleczarń, prezes KZSM Zw. Rew., duchowni, przedstawiciele firm współpracujących z branżą mleczarską, dziennikarze, pracownicy OSM w Kole. Patronat honorowy nad Świętem objął marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

– W Wielkopolsce, mimo podejmowanych wielu prób, do łączenia spółdzielni nie doszło. Na 177 spółdzielni mleczarskich w Polsce aż 46 zakładów jest w Wielkopolsce. Czy to dobrze, czy źle, nie chcę dziś oceniać. Ale by liczyć się na rynku wewnętrznym, na rynku krajowym trzeba być albo dużym producentem, albo producentem tylko regionalnym, produkującym niewiele wyrobów i tylko te, których potrzebuje rynek – powiedział Prezes Czesław Cieślak.

Głos zabrał też Marek Beer – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Poznaniu, który mówił o spadku pogłowia krów mlecznych w Wielkopolsce i malejącej produkcji mleka na tle Polski i Unii Europejskiej.

Głos zabrał też prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Waldemar Broś, który omówił aktualną sytuację w mleczarstwie.

Po konferencji zaproszeni goście udali się na Stadion Miejski w Kole. Tu Wielkopolskie Święto Mleka odbywało się w formie pikniku. Była promocja wielkopolskich mleczarń, promocja powiatu w formie stoisk wystawowych, wesołe miasteczko dla dzieci, gry, zabawy, konkursy, pokaz tradycyjnego wyrobu masła. Były też występy: zespołu ludowego Osieczanki, Niny Nowak – solistki Teatru Narodowego w Warszawie, zespołu Ares & The Tribe, zespołu Blue Way Band, a gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz.