25 lat firmy GEA w Polsce

Podczas odbywających się w dniach 25-29 września 2016 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, targów Polagra-Tech firma GEA obchodziła jubileusz 25-lecia obecności na polskim rynku.

O historii firmy na polskim rynku opowiedział dyrektor zarządzający grupy GEA w Polsce Piotr Markiewicz.

W latach 70. i 80. firma GEA realizowała różnego rodzaju projekty inwestycyjne w Polsce. Ale dopiero w roku 1990 zaczęła istnieć w sposób bardziej zorganizowany. W tym czasie powstały w Warszawie trzy przedstawicielstwa. W tym samym roku GEA sprzedała pierwszą linię do produkcji mleka UHT. W roku 1991 w Koszalinie GEA Tuchenhagen zakłada spółkę z polską Spółdzielnią Pracy PROMONT w celu wspólnej produkcji pasteryzatorów, myjek i zbiorników. I ten moment jest uznawany za powstanie grupy GEA w Polsce.

W późniejszych latach powstawały kolejne spółki. Powstawały też kolejne projekty i urządzenia. Zaczęło się od projektu i wykonania proszkowni mleka, pojawiły się separatory, przemysłowe instalacje chłodnicze z zastosowaniem amoniaku jako czynnika chłodzącego, sprzęt udojowy, urządzenia do przetwarzania i pakowania żywności, schładzalniki do mleka, linie do przetwarzania żywności, karuzele udojowe, całe hale udojowe, sprężarki chłodnicze, linie do produkcji masła, linie do produkcji jogurtu typu greckiego, produkcja mleka w proszku.

W 2015 rozpoczęty został projekt mający na celu skonsolidowanie działań w Polsce. Do tej pory GEA Group składała się z wielu spółek. W wyniku konsolidacji spółek powstała jedna firma.

Grzegorz Michalski, dyrektor ds. sprzedaży, opowiedział o dniu dzisiejszym firmy GEA. Dziś jest ona globalnym liderem w dziedzinie innowacyjnych technologii procesowych, komponentów dla branży przetwórstwa spożywczego oraz oszczędnego wykorzystania zasobów energii na świecie.

Firmie GEA gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów.