Sympozjum firm Chr. Hansen i Foss

W dniach 28-30 września 2016 roku w Hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej odbyło się Sympozjum firm Chr. Hansen i Foss. Sympozjum skierowane było głównie do pracowników laboratoriów i technologów przemysłu mleczarskiego. Jego celem było: przedstawienie systemu wykrywania zafałszowań w mleku, poszerzenie wiedzy na temat kontroli procesu produkcyjnego w linii, prowadzenie dokumentacji ze sprawdzania i walidacji urządzeń laboratoryjnych oraz określanie ich błędu, zapoznanie się z testami do wykrywania antybiotyków. Omówiono też najważniejsze aspekty związane z deklaracją składu na opakowaniach, a firma Foss przedstawiła propozycję nowego programu opieki serwisowej firmy FOSS.

Uczestnicy Seminarium wysłuchali następujących wykładów:

  • Moniki Milej, Chr. Hansen – „Produkty mleczne z zawartością probiotyków – przykłady z rynku globalnego”,
  • Stanisława Kosa, Foss – „Kontrola procesu produkcyjnego w linii – przegląd aplikacji”,
  • Stefana Dowgirda, Foss – „Analiza nietypowości składu w mleku surowym i produktach mleczarskich”,
  • Jana Szpieka, Chr. Hansen – „Najnowsza oferta testów do wykrywania pozostałości antybiotyków”,
  • Stefana Dowgirda, Foss – „Próbki stosowane do oceny wiarygodności urządzeń firmy FOSS”,
  • Piotra Serwejuka, Foss – „Ocena kalibracji urządzeń typu MilkoScan i Fossomatic”,
  • Stanisława Kosa, Foss – „Procedura kontroli urządzeń w analizie instrumentalnej”,
  • Michała Malczyka, Chr. Hansen – „Najnowsza oferta rewolucyjnych testów do badania zawartości laktozy w mleku i produktach mleczarskich”,
  • Wojciecha Dmowskiego i Bożeny Łuczak, Foss – „Propozycja nowego programu opieki serwisowej firmy FOSS”.

Podsumowując Sympozjum Monika Milej, Marketing Manager CEE w firmie Chr. Hansen, powiedziała: Jesteśmy producentem naturalnych dodatków do żywności. Bezpieczeństwo, jakość produktów oraz zdrowie konsumentów to kwestie najwyższej wagi dla nas. Pragniemy, aby jedzenie było zdrowsze, a jakość życia lepsza. Ocena mleka surowego na obecność substancji niepożądanych to oczywiście kwestia kluczowa. Tutaj, na seminarium, przedstawiamy naszą ofertę szybkich testów do wykrywania antybiotyków w mleku.

Natomiast Paweł Kocańda, dyrektor generalny Foss Polska, powiedział: Na sympozjach staramy się zawsze przedstawić najnowsze rozwiązania, które można bardzo szybko wdrożyć w przemyśle mleczarskim. W tym roku firma Foss Polska ma do wdrożenia 16 nowych rozwiązań. Jednym z tych rozwiązań, jeśli chodzi o mleko surowe, do szybkiego wdrożenia jest urządzenie Fossomatic. Jest to urządzenie do liczenia komórek somatycznych i może różnicować te komórki, co jest bardzo ważne jeśli chodzi o ocenę higieny i zdrowotności stada. Drugie urządzenie to moduł, który może być stosowany w innych urządzeniach, do badania zafałszowań w mleku.

– Już w listopadzie ukaże się kolejne urządzenie, które można zastosować w wielu miejscach w linii produkcyjnej. Mamy wiele nowych pomysłów, nowych rozwiązań, ale o tym będziemy informować w miarę ich wdrażania – dodał.